Jump to content

Mondo (film)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Mondo është film drama francez i vitit 1995, shkruar dhe drejtuar nga Tony Gatlif bazuar në tregimin e shkurtër të JMG Le Clézio . [1] Filmi debutoi në Festivalin Francez të Filmit Unifrance në Japoni 1995 dhe u dha premierë në Francë më 17 Prill 1996.

Ylli i filmit, Ovidiu Balan, ishte 11 vjeç kur u xhirua filmi. Ai është cigan rumun i cili u mor nën krahun e regjisorit me ndihmën e qeverisë franceze [2] Gatlif krijoi filmin si një vepër mbi temat e ciganit "të qetë dhe të lirë", në kontrast me nocionin e vendbanimeve. Ndryshe nga filmat e ngjashëm për fëmijët e rrugës, të tilla si Salaam Bombay ose Pixote, ky film ishte menduar si një përrallë e llojeve të një fryme mitike që prek jetën e njerëzve të dëbuar në një shoqëri të mbushur me paragjykime ndaj ciganëve .

Filmi ndjek një djalë jetim që mbijeton në Nisë përmes mirësisë së të huajve dhe zgjuarsisë së tij. Një ditë Mondo (Ovidiu Balan) shfaqet në rrugët e Nicës. Ai nuk ka familje, pasuri, shkollim, por ndan një buzëqeshje brilante dhe ka shpirt të mirë. Duke qenë më shumë në shtëpi me kopësht, fusha dhe bregdet, qyteti nga ana tjetër duket se e mbingarkon atë. Ai ka instinkte të mira mbijetese, duke shmangur policinë dhe duke kërcënuar të rriturit gjatë kërkimit të tij për një familje.

 • Ovidiu Balan si Mondo
 • Philippe Petit si Magjistari
 • Pierrette Fesch si Thi Chin
 • Jerry Smith si Dadi
 • Schahla Aalam si Shoku i Magjistarit
 • Maurice Maurin si Giordan peshkatari
 • Catherine Brun si Soliste e Kishës
 • Ange Gobbi si Postmani
 • Jean Ferrier si Shefi i Policisë
 • Marcel Lemuet si Zogu
 • Nadia Cutaia si Gruaja Baker
 • Pierre Klouman si Njeriu me Kokoshka

Çmime dhe nominime

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 • 1998, Çertifikata e Meritës për Jurinë e të Rriturve për 'Feature Film and Video' në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit për Fëmijë [3]

Filmi i hershëm i Gatlif, Latcho Drom paraqiti një portret romantik të muzikës dhe kulturës cigane. Ai sjell të njëjtin ndjeshmëri në këtë Mondo lirike, një imazh me sy të trishtuar të të huajit universal, më i padëshiruari i Francës. [4] Mondo përshkruhet se përkujton vizualisht një nga ato ditë të rralla kur bota shkëlqente sikur të ishte krejt e re, e vendosur në rrugët dhe bankat e qytetit port të Francës, Nice. [5]

 1. ^ Stephen Holden (30 maj 1997). "'Gypsy Boy on the Run Sees Beauty in Every Raindrop'". The New York Times (në anglisht).{{cite news}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 2. ^ Peter Stack (9 korrik 1997). "Mondo a Wandering Wonder". San Francisco Chronicle (në anglisht).{{cite news}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)[lidhje e vdekur]
 3. ^ "15th ANNUAL CHICAGO INTERNATIONAL CHILDREN'S FILM FESTIVAL 1998 AWARDS" (PDF). Chicago International Children's Film Festival (në anglisht). 1998. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 2011-05-23. Marrë më 2011-05-19.
 4. ^ Dave Kehr (30 maj 1997). "'He's France's Most Unwanted In Moving 'Mondo,' A Lost Gypsy Boy Finds Himself Cast Out'". Daily News (New York) (në anglisht).{{cite news}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 5. ^ Lanie Goodman (28 qershor 1997). "'A Reluctant Star Is Born in France'". Los Angeles Times (në anglisht).{{cite news}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)