Mongozi gaforrengrënës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mongozi gaforrengrënës
Statusi i ruajtjes
Klasifikimi shkencor e
Mbretëria: Animalia
Filumi: Chordata
Klasa: Mammalia
Rendi: Carnivora
Nënrendi: Feliformia
Gjinia: Herpestes
Lloji:
H. urva
Emri binomial
Herpestes urva
(Hodgson, 1836)
Nënspeciet
  • H. u. urva
  • H. u. annamensis
  • H. u. formosanus
  • H. u. sinensis
Gama e mongozit gaforrengrënës

Mongozi gaforrengrënës ose mangusta gaforrengrënës ( Herpestes urva ) është një specie mangustë duke filluar nga nënkontinenti indian dhe Azinë Juglindore në jug të Kinës dhe Tajvanit .Ёshtë renditur si shqetësimi më i vogël në listën e kuqe të IUCN .

Taksonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gulo urva ishte emri shkencor i propozuar nga Brian Houghton Hodgson në 1836 i cili përshkroi për herë të parë llojin që e kishte origjinën në Nepalin qendror. Në vend quhet 'urva'.

Anatomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekspozitë e Taxidermy në Muzeun Historik Natyror në Zoologji , Kinë

Mongozi gaforrengrënës është gri në anët dhe ka ngjyrë kafe të dendur në qafë, gjoks, bark dhe gjymtyrë. Ka një shirit të gjerë të bardhë në anët e qafës që shtrihet nga faqet në sup. Ka maja të bardha në majë të kokës, mjekra është e bardhë dhe fyti i saj gri. Irisi i saj është i verdhë. Veshët e tij janë të shkurtra dhe të rrumbullakosura. Ka rrjeta midis shifrave. Në gjatësinë kokë-trup ajo shkon nga 47.7 në 55.8 cm (18.8 në 22.0 in) me një bisht të gjatë me shkurre 28 deri 34 cm (11 deri 13 in). Pesha e saj varion nga 1.1 deri në 2.5 kg (2.4 në 5.5 lb).

Shpërndarja dhe habitati[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mangusta gaforrengrënës ndodhet në Indinë verilindore , Mianmarin verior , Tajlandën , gadishullin e Malajzis , Laos , Kamboxhia dhe Vietnami . Ёshtë e rrallë në Bangladesh .Ёshtë regjistruar në lartësi nga niveli i detit në 1.800 m (5,900 ft).

Nepal , ai banon në pyjet subtropikale dhe të lagështa , dhe gjithashtu është vërejtur në tokat bujqësore pranë vendbanimeve njerëzore. Në Indi, është regjistruar në Assam dhe Arunachal Pradesh . Në Bangladesh, ai u regjistrua në kodrat lindore të pyllëzuara në zonat Sylhet dhe Chittagong . Në Mianmar, ai u regjistrua në kodrat e Bumhpa Bum në lartësi mbidetare deri në 930 m (3.050 ft), në Luginën Hukawng , Parku Kombëtar Alaungdaw Kathapa , Bago Yoma dhe Myinmoletkat Taung gjatë anketave ndërmjet 2001 dhe 2003.  Në provincat Guangxi , Guangdong dhe Hainan të Kinës , ai u regjistrua në pyllin gëlqeror subtropikal gjatë intervistave dhe sondazheve të bllokimit të kamerave të kryera midis 1997 dhe 2005.

Ekologjia dhe sjellja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mongozi gaforrengrënës zakonisht janë aktive në mëngjes dhe mbrëmje, dhe vërehen në grupe deri në katër individë. Ata supozohet se janë notarë të mirë dhe gjuajnë përgjatë brigjeve të përrenjve dhe afër ujit.

Pavarësisht nga emri i tyre i zakonshëm, dieta e tyre konsiston jo vetëm gaforre, por edhe pothuajse çdo gjë tjetër që mund të kapin, përfshirë peshqit, kërmijtë, bretkosat, brejtësit, zogjtë, zvarranikët dhe insektet.

Statutusi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Urva e Herpestes renditet në Shtojcën III të CITES .

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Choudhury, A.; Timmins, R.; Chutipong, W.; Duckworth, J. W.; Mudappa, D.; Willcox, D. H. A. (2015). "Herpestes urva (errata version published in 2016)". IUCN Red List of Threatened Species. 2015: e.T41618A86159618. Marrë më 24 dhjetor 2019. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)