Mongozi hundgjatë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Mongozi hundgjatë
Statusi i ruajtjes
Klasifikimi shkencor Edit this classification
Mbretëria:
Filumi:
Klasa:
Rendi:
Familja:
Gjinia:
Lloji:
H. naso[2]
Emri binomial
Herpestes naso[2]
de Winton, 1901
Long-nosed Mongoose area.png
Game e mongozit hundgjatë

Mongozi hundgjatë ose mangusta hundgjate ( Herpestes naso ) është një mongoz vendas në ligatinat dhe pyjet me shi të Afrikës Qendrore . Ёshtë renditur si shqetësimi më i vogël në listën e kuqe të IUCN që nga viti 1996.

Shpërndarja dhe habitati[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mongozi hundgjatë është vendas në ligatinat dhe pyjet e shiut nga Delta e NigeritNigeri , Kameruni deri në Republikën e Afrikës Qendrore , Guinea Ekuatoriale , Gaboni , Republika e Kongos dhe Republika Demokratike e Kongos . Ёshtë regjistruar nga niveli i detit deri në një lartësi prej 640 m (2.100 ft).Ёshtë një nga speciet më të varura nga uji.

Sjellja dhe ekologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mangusta hundëgjate është zakonisht e vetmuar dhe jeton në një gamë shtëpie prej 41–46 ha (100-110 hektarë). Ai lëviz deri në 4,600 m (15.100 ft) çdo ditë në këtë zonë duke kërkuar ushqime. Zgjedh lokacione të ndryshme si vende pushimi gjatë natës.

Kërcënimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Habitati i mongozës hundgjat është i fragmentuar për shkak të prerjeve , minierave dhe praktikave bujqësore të djegura . Në Gabon, ajo është gjuajtur për shitje në tregjet e mishit të bushme .

Statusi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Ray, J.; Bahaa-el-din, L.; Angelici, F. M.; Do Linh San, E. (2015). "Herpestes naso": e.T41615A45207915. Parametri i panjohur |last-author-amp= është injoruar (sugjerohet |name-list-style=) (Ndihmë!); Burimi journal ka nevojë për |journal= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Wozencraft, W.C. (2005). "Species Herpestes naso". përmbledhur nga Wilson, D.E.; Reeder, D.M (red.). Mammal Species of the World: A Taxonomic and Geographic Reference (bot. 3rd)). Johns Hopkins University Press. ff. 532–628. ISBN 978-0-8018-8221-0. OCLC 62265494. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)