Mongozi i hollë somalez

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Mongozi i hollë somalez
HerpestesOchraceusWolf.jpg
Klasifikimi shkencor Edit this classification
Mbretëria:
Filumi:
Klasa:
Rendi:
Carnivora
Familja:
Gjinia:
Lloji:
G. ochracea
Emri binomial
Galerella ochracea
(Gray, 1848)
Somali Slender Mongoose area.png
Mongozi i hollë somalez

Mongozi i hollë somalez ose mangusta e hollë somaleze ( Galerella ochracea ) është një gjitar i vogël që gjendet në Somali dhe rajonet e afërta.[1] Është e vogël për konsiderohet si karnivor i mesëm, mesatarisht rreth 0.6 kg (1.3 lbs) në peshë .

Referenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Wozencraft, W.C. (2005). "Order Carnivora". In Wilson, D.E.; Reeder, D.M (eds.). Mammal Species of the World: A Taxonomic and Geographic Reference (3rd ed.). Johns Hopkins University Press. pp. 532–628. ISBN 978-0-8018-8221-0. OCLC 62265494". Mungon ose është bosh |url= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)