Mongozi kafe indian

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mongozi kafe indian
Një i ri
Statusi i ruajtjes
Klasifikimi shkencor e
Mbretëria: Animalia
Filumi: Chordata
Klasa: Mammalia
Rendi: Carnivora
Nënrendi: Feliformia
Gjinia: Herpestes
Lloji:
H. fuscus
Emri binomial
Herpestes fuscus
Gama e mongozit kafe indian

Mongozi kafe indian ose mangusta kafe indiane ( Herpestes fuscus ) duket e ngjashme me mangustë bishtshkurtër nga Azia Jugore dhe besohet nganjëherë të jetë vetëm një speci e këtij të fundit. Mangusta kafe indiane gjendet në Indinë Jugperëndimore dhe Sri Lanka..

Pëshkrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mangusta kafe indiane duket e madhe në krahasim me speciet e tjera mongoze në Ghatsin jugor perëndimore . Kjo specie ka një trup kafe të errët dhe këmbët e saj janë dukshëm në ngjyrë të zezë. Gjatësia e bishtit është dy e treta e gjatësisë së trupit të tij dhe më shumë e leshuar se ajo e mongozës së vogël indiane . Një bisht i theksuar dhe lesh nën këmbën e pasme ndihmojnë për të dalluar këtë specie nga të tjerët. Mangusta kafe indiane është natyra në natyrë, preferon të jetojë në izolim dhe ruan habitatet e tij në pyje të dendura. Kur është gati për të rritur, mongozën kafe indian gërmojnë në shkëmbinj të dendur të mbushura dhe prodhojnë dy deri tre të rinj.

Shpërndarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Indinë e Jugut, ai është gjetur nga 700 në 1.300 m nga Virajpet në jug Coorg dhe Ooty në kodrat Nilgiri, Tiger Shola në kodrat Palni, Malet me Lë të Lartë në Madurai, Kalakad-Mundanthurai në kodrat Agasthyamalai, Rrafshnalta Valparai në kodrat Anamalai , dhe Peeramedu në Kerala.Kjo specie është prezantuar edhe në Fixhi , në ishullin Viti Levu gjatë viteve 1970. Këtu jeton në simpati me auropunctatusin e ngjashëm Herpestes dhe ndikimet ekologjike të tij nuk dihen aktualisht, megjithëse dyshohet se preka vendase preket, pasi ndodh shpesh në ishuj të pushtuar nga mishngrënës të huaj.

Nënspeciet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •       H. f. fuscus
  •       H. f. flavidens
  •       H. f. maccarthiae
  •       H. f. rubidior
  •       H. f. siccatus

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Mudappa, D.; Jathanna, D. (2015). "Herpestes fuscus". IUCN Red List of Threatened Species. 2015: e.T41612A45207051. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)