Monkey D. Garp

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Fancy Frontier 20 P7280586 (7660937952).jpg

Monkey D. Garp (モンキー・D・ガープ Monkī Dī Gāpu) është personazh fiktiv në anime dhe manga One Piece. Ai është zv.admiral i cili trajnoi Coby dhe Helemeppo. Ai është babai i Monkey D. Dragon,[1] gjyshi i Monkey D. Luffy[2] dhe gjyshi i adoptuar i Portgas D. Ace.

Garp është një nga figurat më kryesore, së bashku me Sengoku, Shiki dhe Edward Newgate, ndryshe i njohur si “Mjekërrbardhi” gjatë kohës kur “Mbreti i Piratëve” ishte gjallë.

Personaliteti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Garp është një njeri i çuditshëm por i kujdesshëm, i cili është besnik ndaj familjes së tij kriminale dhe Shtabit Detar, të cilin ai ka shërbyer për dekada të tëra. Ai është me zë të lartë, zhurmëmadh, i bollshëm dhe vepron përgjithësisht në një mënyrë të ngjashme me nipin e tij. Ai ka një zakon të bie në gjumë gjatë bisedave dhe mund të mungojë në mendje. Ekuipazhi i Luffy vuri në dukje, egoizmin e tij, me sa duket të trashëguar, gjatë ndërveprimit të Garp me Luffy në Water 7.

Ndryshe nga shumë Marinsat, Garp nuk beson se prejardhja e një personi përcakton rrugën e tyre. Në një shënim të ngjashëm, ai nuk beson se duke u etiketuar si një kriminel e bën domosdoshmërisht një person të keq. Edhe pse Garp donte që nipërit e tij të bëheshin marinarë, ai ia besoi kujdesin e tij një grupi malor, të cilin ai nuk kishte pranuar të kthehej për ndjekje penale.

Garp beson se hedhja e fëmijëve në kushte të vështira do t'i bëjë ata të fortë, dhe nuk ka problem t'i godasë fëmijët për të drejtuar një pikë në shtëpi. Përkundër kësaj, Garp është një person mbështetës. Kur Ace pyeti Garpin nëse ai duhet të ketë lindur, Garp përgjigjet se Ace do të gjejë përgjigjen nëse ai vazhdon të jetojë. Kur Momousagi tha se Luffy ishte në shënjestër nga dy perandorët, Garp nuk shprehu shumë shqetësime në lidhje me të.

Megjithëse Garp në fund do të pajtohet me urdhrat më serioze të seksionit detar, ai e vlerëson shumë lirinë dhe familjen e tij, shpesh në një pikë ku ai përkul rregullat për t'i akomoduar këto vlera. Ai fillimisht refuzoi të kapte Luffy në Water 7 derisa të urdhërohej në mënyrë eksplicite për ta bërë këtë. Përveç kësaj, Garp në përgjithësi është i kënaqur nga shfrytëzimet e Luffy si një pirat, dhe vetëm seriozisht ankohet për zgjedhjen e të dy nipave të tij për t'u bërë piratë pasi Ace është kapur. Ai gjithashtu e lejoi Luffy që ta godiste për shkak të vlerësimit të familjes së tij më shumë se detyra e tij si një detare gjatë luftës në Marineford.

Ashtu si Luffy, Garp është jashtëzakonisht i hapur dhe i sinqertë kur flet me njerëz, siç shihet kur ai haptas e keqtrajtoi Sterry, mbretin aktual të Mbretërisë Goa, pa frikë nga pasojat për ta bërë këtë. Ai e sheh Dragonjtë Hyjnor dhe nuk ka frikë ta shprehë këtë me zë të lartë. Në një rast, ai gjithashtu nxorri emrin e Monkey D. Dragon pa dashje para Luffy, miqtë e tij dhe vartësit e tij pa marrë parasysh në Water 7. Kur ai e kuptoi se ai nuk duhet të ketë thënë, ai thjesht qeshi atë, duke u kërkuar atyre të cilët dëgjuan ta harronin atë.

Kur Garp përgatitet të luftojë seriozisht, ai shpesh heq pelerin e tij ose xhaketën detare. Ashtu si nipi i tij, Garp është shumë i dashur për ushqim, sidomos petullat e ëmbla dhe biskota orizi.

Aftësitë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Garp është një nga marinat më të fuqishme të parë në serinë e deritanishme. Për sa i përket luftimeve, Garp ka pasur përvojë disa dekada me radhë, si në luftimin ashtu dhe në lundrimin e oqeaneve më të ashpër brenda "botës së re të paqëndrueshme". Ai është gjithashtu një "hero" i marinsave, dhe si i tillë është i njohur për luftimin kundër Gol D. Roger shumë herë. Roger gjithashtu deklaroi se ai dhe Garp kishin pothuajse të vrarë njëri-tjetrin në raste të shumta. Si një testament tjetër i vërtetë i pushtetit absolut, Garp mposhti dhe pothuajse vrau Don Chinjao në të kaluarën me një grusht të vetëm, dhuratat e të cilit kishin vlerë mbi 500,000,000 beli dhe u tha të ishin në gjendje të ndanin një kontinent me një kokë.

Duke qenë një zëvendës admiral dhe oficeri komandues i degës së 153-të detare, Garp posedon aftësi udhëheqëse dhe respektohet shumë nga marinsat, pasi ka trajnuar shumë figura të tjera të shquar në marinsat, duke përfshirë ish-admiralin Kuzan.

Shtrirja e fuqisë dhe famës së Garp është e dukshme gjatë kohës së Luftës së Betejës së Eddit, tre vjet para se të vdiste Roger. U zbulua se atij iu ofrua promovimi në rangun e admiralit më shumë se një herë, por në mënyrë të përsëritur refuzoi promovimin. Vartësi i Garp në atë kohë, Kuzan, komentoi se si u mahnit kur ndëgjoi se Garp refuzoi promovimin e admiralit, për të cilën ai përgjigjet duke deklaruar se ai nuk ka nevojë për një pozitë më të lartë dhe se do ta reduktojë lirinë e tij të bëjë atë që ai dëshiron.

Kur Garp gjuajti një top zjarri, gjuajtja e tij ishte më i shpejt sesa dikush të gjuaj nga kanoni. Ai poashtu mbajti një kanon gjigant, që anija do të ishte si xhuxh krahasim me kanonin që mbante Garp.

Një shembull tjetër i forcës së Garp është kur ai u tregua se lehtësisht e goditi Marco nga Piratët e Mjekërrbardhit dhe e përplasi atë, pavarësisht se ai ishte duke përdorur frutin e tij të detit në atë kohë, diçka që Kizaru dhe Akainu dukeshin të paaftë për të bërë.

Haki[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Garp ka aftësi të përdorë Ambicien e Armatimit dhe është jashtëzakonisht i fortë, duke goditur Luffy shumë herë edhe pse ky i fundit nuk mundi ta kuptonte pse kishte dhimbje pasi kishte frutin e gomës.[3] Ai mundi të ngurtësojë grushtin e tij dhe ta kthejë atë të zi, duke e lejuar atë të kundërveprojë dhe madje ta shtypë kokën në formë të shpimit të Chinjao 30 vjet më parë, duke dëshmuar mjeshtërinë e tij superiore në krahasim me Chinjao, i cili vetë është një ekspert i fuqishëm Busoushoku Haki në të drejtën e tij.

E kaluara e tij[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Monkey D. Garp u bashkua në Marine 56 vjet më parë së bashku me Tsuru dhe Sengoku. Ai fitoi epitetin "Hero i Marinës" gjatë kohës së njohur si "Era e Rocks" 40 vjet më parë. Ai gjithashtu i ndoqi piratët e tjerë si Shakuyaku si pjesë e detyrave të tij.

Tridhjetë vjet më parë, ai luftoi kundër Chinjao dhe mori epitetin e tij si "Garp Grushti" dhe gjithashtu fitoi urrejtjen e tij pas shtypjes së kokës së tij, i cili ishte më i forti i asaj kohe dhe vjedhjen e mjeteve për të blerë thesarin nga kontinenti i akullit. Ai u bë i famshëm për kurdisjen dhe luftimin e Mbretit të Piratëve, Gol D. Roger, shumë herë në karrierën e tij. Garp u ofrua një promovim në pozitën e admiralit shumë herë nga admirali i flotës Kong, por ai gjithë herë e refuzoi.

Para ekzekutimit të Roger, Mbreti i Piratëve kërkoi Garp të kujdeset për fëmijën e tij të palindur, pasi ai mendonte se fëmija nuk meritonte të quhej një kriminel për shkak të lindjes së një pirati.

Kur Shiki sulmoi Marinefordin një javë para ekzekutimit të Roger, Garp dhe Sengoku sfiduan atë së bashku. Pas një beteje rraskapitëse që shkatërroi gjysmën e Marineford, ata arritën ta mposhtnin atë. Disa muaj pas vdekjes së Mbretit të Piratëve, Garp shkoi në Baterilla dhe vizitoi Portgas D. Rouge. Ai ishte i pranishëm në lindjen e Ace dhe vdekjen e Rouge pas kësaj. Duke respektuar kërkesën e fundit të Roger, Garp e mori Ace në ishullin Dawn për t'u rritur nga Dadan. Garp do të vizitonte Ace gjatë pushimeve të tij.

Herët në jetën e Luffy, Garp e trajnoi atë të bëhej një marinar. Luffy u hodh në lugina, u la vetëm në pyje të rrezikshme dhe u lidh me balona mbi lartësi të larta, të gjitha për hir të ta bërë atë më të fortë. Pas kësaj, ai u largua nga Luffy në kujdesin e Dadanit. Pavarësisht nga fakti që Dadani nuk donte të kujdeset për një fëmijë të Garp, ajo u pajtua. Kur Dadani shprehu pakënaqësinë e Garp për t'u kujdesur për ta vetë, u zemërua, duke e bërë Dadanin të bënte atë që tha.

Gjatë vizitave të tij, ai shpesh do të mbante "sesione trajnimi" me Luffy dhe Ace dhe në një rast me Sabo. Kur Garp lexoi së pari në gazetë se Ace ishte bërë kapiten i Piratëve Spade, ai ishte i zemëruar.

Dublimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në japonisht, zëri i Garp bëhet nga Hiroshi Naka, ndërsa në anglisht, zëri i tij bëhet nga Brian Mathis në Funimation.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ One Piece Kapitulli 432 dhe Epizodi 314
  2. ^ One Piece Kapitulli 431 dhe Epizodi 313
  3. ^ One Piece Kapitulli 582 dhe Epizodi 493