Jump to content

Monmouthshire

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Monmouthshire
Sir Fynwy
Kështjella Raglan
Location of Monmouthshire
Popullsia
 • Gjithsej94.142

Monmouthshire (Uellsisht: Sir Fynwy) është një qark në jug-lindje të Uellsit. Emri rrjedh nga qarku historik i Monmouthshire. Qyteti më i madh është Abergavenny. Qytetet e tjera dhe fshatrat e mëdha janë Caldicot, Chepstow, Monmouth, Magor dhe Usk. Kufizohet me Torfaen dhe Newport në perëndim; Herefordshire dhe Gloucestershire në lindje; dhe Powys në veri.

Vende për të vizituar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Chepstow Castle from the 1816 Bridge:: OS grid ST5394 :: Geograph Britain and Ireland - photograph every grid square!". Geograph.org.uk. Marrë më 2011-05-21. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Raglan Castle:: OS grid SO4108 :: Geograph Britain and Ireland - photograph every grid square!". Geograph.org.uk. Marrë më 2011-05-21. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Monnow Bridge, Monmouth:: OS grid SO5012 :: Geograph Britain and Ireland - photograph every grid square!". Geograph.org.uk. Marrë më 2011-05-21. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Harold's Stones, Trellech:: OS grid SO4905 :: Geograph Britain and Ireland - photograph every grid square!". Geograph.org.uk. Marrë më 2011-05-21. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Abergavenny Castle:: OS grid SO2913 :: Geograph Britain and Ireland - photograph every grid square!". Geograph.org.uk. Marrë më 2011-05-21. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Wye Valley View from Eagle's Nest on Wynd Cliff:: OS grid ST5296 :: Geograph Britain and Ireland - photograph every grid square!". Geograph.org.uk. Marrë më 2011-05-21. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "The Sugar Loaf, near Abergavenny:: OS grid SO2718 :: Geograph Britain and Ireland - photograph every grid square!". Geograph.org.uk. Marrë më 2011-05-21. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Looking NNE from the Sugar Loaf:: OS grid SO2620 :: Geograph Britain and Ireland - photograph every grid square!". Geograph.org.uk. Marrë më 2011-05-21. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "White Castle:: OS grid SO3716 :: Geograph Britain and Ireland - photograph every grid square!". Geograph.org.uk. Marrë më 2011-05-21. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Skenfrith Castle:: OS grid SO4520 :: Geograph Britain and Ireland - photograph every grid square!". Geograph.org.uk. Marrë më 2011-05-21. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Grosmont Castle:: OS grid SO4024 :: Geograph Britain and Ireland - photograph every grid square!". Geograph.org.uk. Marrë më 2011-05-21. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "The Three Castles Walk:: OS grid SO4421 :: Geograph Britain and Ireland - photograph every grid square!". Geograph.org.uk. Marrë më 2011-05-21. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Devil's Pulpit:: OS grid ST5499 :: Geograph Britain and Ireland - photograph every grid square!". Geograph.org.uk. Marrë më 2011-05-21. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "Llanthony Priory:: OS grid SO2827 :: Geograph Britain and Ireland - photograph every grid square!". Geograph.org.uk. Marrë më 2011-05-21. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "Tintern Abbey:: OS grid SO5300 :: Geograph Britain and Ireland - photograph every grid square!". Geograph.org.uk. 2005-03-30. Marrë më 2011-05-21. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "View from Usk Castle:: OS grid SO3700 :: Geograph Britain and Ireland - photograph every grid square!". Geograph.org.uk. Marrë më 2011-05-21. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "Clytha Castle:: OS grid SO3608 :: Geograph Britain and Ireland - photograph every grid square!". Geograph.org.uk. Marrë më 2011-05-21. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "Market Hall clock tower, Abergavenny:: OS grid SO2914 :: Geograph Britain and Ireland - photograph every grid square!". Geograph.org.uk. Marrë më 2011-05-21. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ "Monmouthshire & Brecon Canal, Govilon:: OS grid SO2713 :: Geograph Britain and Ireland - photograph every grid square!". Geograph.org.uk. Marrë më 2011-05-21. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ "Stream at Dolydd y Castell, Abergavenny:: OS grid SO3013 :: Geograph Britain and Ireland - photograph every grid square!". Geograph.org.uk. 2007-04-01. Marrë më 2011-05-21. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ "The Monnow Valley:: OS grid SO4323 :: Geograph Britain and Ireland - photograph every grid square!". Geograph.org.uk. Marrë më 2011-05-21. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ "Caldicot Castle:: OS grid ST4888 :: Geograph Britain and Ireland - photograph every grid square!". Geograph.org.uk. Marrë më 2011-05-21. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ "The Round House, The Kymin, Monmouth:: OS grid SO5212 :: Geograph Britain and Ireland - photograph every grid square!". Geograph.org.uk. Marrë më 2011-05-21. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ "Sugar Loaf and Usk Valley". National Trust. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)