Monninkylä

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Monninkylä
fshat
Vendndodhja
Monninkylä is located in Finlanda
Monninkylä
Monninkylä
Vendndodhja e Monninkylä në Finlandë

Koordinatat: 60°29.43′V 25°32.23′L / 60.49050°V 25.53717°L / 60.49050; 25.53717

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Uusimaa
Provinca Askola
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 4,13 km2
Popullsia 1323[1] banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3

Monninkylä (suedisht: Månby), është një fshat në Finlandëkomunën e Askola, 15 kilometra nga Porvoo. Është fshati më i madh në komunë, si në aspektin e dhe popullsisë; në vitin 2017 ajo kishte 1323 banorë.[1] Së bashku me kishën e Askolës, është një nga fshatrat kryesore të komunës.[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]