Mont-de-Marrast

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mali i Marrastit
Lo Mont de Marrast (Ocitanisht)
Mont-de-Marrast (Frëngjisht)
Komunë
Bashkia në Malin e Marrastit
Bashkia në Malin e Marrastit
VendiFranca
RajoniOccitania
DepartamentiGers
QarkuMirande
KantoniMirande-Astarac
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Jean-Claude Laborie[1]
Sipërfaqja
1
7 km2 (3 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
105
 • Dendësia15/km2 (39/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
32281 /32170
Lartësia191–304 m (627–997 ft)
(avg. 280 m or 920 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Mont-de-Marrast (Ocitanisht: Lo Mont de Marrast ; Shqip: Mali i Marrastit) është një komunëdepartamentin GersFrancën jugperëndimore.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mali i Marrastit dhe komunat përreth

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1962173—    
1968149−13.9%
1975121−18.8%
1982100−17.4%
1990100+0.0%
1999102+2.0%
200896−5.9%
  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires". data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises (në frëngjisht). 2 dhjetor 2020.