Monumentet historike të Naras së lashtë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Trashëgimni botërore e mbrojtur nga UNESCO
Monumentet historike të Naras së lashtë*

Salla e Artë e Tōdai-ji
Salla e Artë e Tōdai-ji
Shteti  Japonia
Lloji Kulturor
Kriteri ii, iii, iv, vi
Referime 870
Rajoni** Azi
Historia e pranimit
Pranimi 1998  Mbledhja e 22-të
* Emri siç është i shkruar në listën e pranimit nga UNESCO.
** Rajonet të klasifikuara sipas UNESCO-s.

Monumentet historike të Naras së lashtë që caktuara si Vende të Trashëgimisë Botërore nga UNESCO  përfshijnë tetë vende në kryeqytetin e vjetër Nara në Prefekturën Nara, Japoni. Pesë janë tempujt budistë, njëra është një shenjtore Shinto, gjithashtu është një pallate dhe një pylli primar. Vendet përfshijnë 26 ndërtesa të përcaktuara nga Qeveria Japoneze si Thesaret Kombëtare si dhe 53 të shpallura si Prona të Rëndësishme Kulturore. Të gjitha përbërjet janë njohur si vende historike. Pallati në Nara u caktua si Vend Historik i Veçantë dhe Pylli Primar i Kasugayama si Monument i Veçantë Natyror. Tōdai-ji, Kōfuku-ji dhe Pylli Primar i Kasugayama mbivendosen me Parkun Nara, një park i caktuar si një nga "Vendet e Bukurisë së Shkelqyer" nga Ministria e Arsimit, Kulturës, Sportit, Shkencës dhe Teknologjisë. UNESCO e renditi vendin si Trashëgimisë Botërore në vitin 1998.[1][2]

Lista e vendeve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri Lloji Vendndodhja Imazhi
Tōdai-ji (東大寺 Tōdai-ji?, Eastern Great Temple) temple KegonTempull budist Kegon Zōshichō, Suimonchō, etc. 34°41′21″V 135°50′23″L / 34.68917°V 135.83972°L / 34.68917; 135.83972 Tōdai-ji Kon-dō.jpg
Kōfuku-ji (興福寺 Kōfuku-ji?) temple HossouTempull budist Hossō Noboriōjichō, Takabatakechō 34°41′V 135°50′L / 34.683°V 135.833°L / 34.683; 135.833 Kofukuji0411.jpg
Kasuga Shrine (春日大社 Kasuga-taisha?) shrineShenjtore Shinto Kasuganochō 34°40′53″V 135°50′54″L / 34.68139°V 135.84833°L / 34.68139; 135.84833 Kasuga-taisha11bs3200.jpg
Gangō-ji (元興寺?) temple Shingon-RitsuTempull budist Shingon-Ritsu Chūinchō, Nakanochinyachō, etc. 34°40′41″V 135°49′52″L / 34.67806°V 135.83111°L / 34.67806; 135.83111 Gango-ji Gokurakubo.jpg
Yakushi-ji (薬師寺?) temple HossouTempull budist Hossō Nishinokyōchō 34°40′6.08″V 135°47′3.52″L / 34.6683556°V 135.7843111°L / 34.6683556; 135.7843111 Yakushiji.jpg
Tōshōdai-ji (唐招提寺?) temple RitsuTempull budist Ritsu Gojōchō, Amagatsujiminamichō 34°40′32.11″V 135°47′5.40″L / 34.6755861°V 135.7848333°L / 34.6755861; 135.7848333 Toshodaiji Nara Nara pref01s5s4290.jpg
Vendi i pallatit të Nara - Heijō Palace (平城宮 Heijō-kyū?) palace imperialPallati Perandorak Sakichō, Hokkejichō, etc. 34°41′28″V 135°47′44″L / 34.69111°V 135.79556°L / 34.69111; 135.79556 Miniature Model of Heijo Palace Daigokuden.jpg
Kasugayama Primeval Forest (春日山原始林 Kasugayamagenshirin?) Pyll i lashtë Kasuganochō, Zōshichō, etc. 34°40′59.75″V 135°51′39.33″L / 34.6832639°V 135.8609250°L / 34.6832639; 135.8609250 Kasugayama Primeval Forest 01.jpg

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ ICOMOS (30 qershor 1997). "Advisory Body Evaluation" (PDF). Marrë më 2009-04-24. Burimi journal ka nevojë për |journal= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Agency for Cultural Affairs (1997). "Historic Monuments of Ancient Nara — World Heritage List Nomination Cultural Property". Arkivuar nga origjinali më 25 tetor 2012. Marrë më 2009-04-24. Burimi journal ka nevojë për |journal= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]