Monze, Aude

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Monza
Monza (Ocitanisht)
Monze (Frëngjisht)
Komunë
Këshilli bashkiak në Monzë
Këshilli bashkiak në Monzë
Stema Monza
VendiFranca
RajoniOccitania
DepartamentiAude
QarkuCarcassonne
KantoniLa Montagne d'Alaric
NdërkomunalitetCarcassonne Agglo
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Christian Caverivière[1]
Sipërfaqja
1
13,96 km2 (539 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
234
 • Dendësia017/km2 (043/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
11257 /11800
Lartësia103–487 m (338–1,598 ft)
(avg. 157 m or 515 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Monze ( shqiptimi frëngjisht[mɔ̃z]  ( dëgjoni); Ocitanisht: Monza ; Shqip: Monzë) është një komunëdepartamentin AudeFrancën jugore.

Pamje të kullës së sahatit dhe urës së Monzës

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1793171—    
1800162−5.3%
1806180+11.1%
1821201+11.7%
1831211+5.0%
1836235+11.4%
1841209−11.1%
1846239+14.4%
1851237−0.8%
1856233−1.7%
1861192−17.6%
1866158−17.7%
1872173+9.5%
1876163−5.8%
1881194+19.0%
1886204+5.2%
1891190−6.9%
1896198+4.2%
1901216+9.1%
1906209−3.2%
1911199−4.8%
1921210+5.5%
1926223+6.2%
1931238+6.7%
1936226−5.0%
1946141−37.6%
1954186+31.9%
1962191+2.7%
1968162−15.2%
1975153−5.6%
1982144−5.9%
1990166+15.3%
1999194+16.9%
2008178−8.2%

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires". data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises (në frëngjisht). 9 gusht 2021.