Moodle

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Moodle ( /ˈmdəl/ MOO-dəl ) është një sistem i menaxhimit të mësimit pa pagesë dhe me kodburim të hapur, i shkruar në gjuhën e programimit PHP dhe i shpërndarë nën Licencën e Përgjithshme Publike GNU . [1] [2] Moodle përdoret për mësimin e përzier, edukimin në distancë, klasën e kthyer dhe projekte të tjera mësimore në internet, në shkolla, universitete, vende pune dhe sektorë të tjerë. [3] [4]

Moodle përdoret për të krijuar faqe interneti të personalizuara me kurse në internet dhe lejon shtojca të krijuara nga komuniteti. [5] [6] [7]

  1. ^ "Moodle" – nëpërmjet The Free Dictionary. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Rogers, Patricia L. (2009-01-31). The Encyclopedia of Distance Learning, Vol1. Idea Group Inc (IGI). ISBN 9781605661995. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Costello, Eamon (1 nëntor 2013). "Opening up to open source: looking at how Moodle was adopted in higher education". Open Learning: The Journal of Open, Distance and E-Learning. 28 (3): 187–200. doi:10.1080/02680513.2013.856289. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Horvat, Ana; Dobrota, M.; Krsmanovic, M.; & Cudanov, M. (2015). "Student perception of Moodle learning management system: a satisfaction and significance analysis". Interactive Learning Environments. 23 (4): 515–527. doi:10.1080/10494820.2013.788033. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Archived copy" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 2016-03-04. Marrë më 2015-04-27. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  6. ^ Gavin W. Porter (7 qershor 2013). "Free choice of learning management systems: Do student habits override inherent system quality?" (PDF). Interactive Technology and Smart Education. 10 (2): 84–94. doi:10.1108/ITSE-07-2012-0019. {{cite journal}}: |hdl-access= ka nevojë për |hdl= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Welcome cats-pyjamas.net - BlueHost.com" (PDF). www.cats-pyjamas.net. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 6 nëntor 2020. Marrë më 27 prill 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)