Morgantown, West Virginia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Morgantown
Qytet
noform
Ura Westover mbi lumin Monongahela
Vendndodhja
Morgantown is located in SHBA
Morgantown
Morgantown

Koordinatat: 39°38′1″V 79°57′2″P / 39.63361°V 79.95056°P / 39.63361; -79.95056

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal West Virginia
Qarku Monongalia
Kryetari i Bashkisë Bill Kawecki
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 27.51 km2
 •  tokësore 26.34 km2
 •  ujore 1.17 km2
Lartësia 293 m (m.n.d.)
Popullsia 29,660 banorë
 •  urbane 70,350 banorë
 •  aglomerati 137,251 banorë
Dendësia 1,126.0 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore EST (UTC-5)
Verore EDT (UTC-4)
Kodi Postal 26501-26508
Prefiksi 304/681
Koordinatat 39° 38′ 1″ Veri

79° 57′ 2″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.morgantownwv.gov

Morgantown është qytet dhe zyrë qendrore në Monongalia, West Virginia, ndodhet në gjirin e lumit Monongahela.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Morgantown ndodhet 75 milje (121 km) në jug të Pittsburgh, Pennsylvania, 205 milje (329 km) në lindje të Columbus, Ohio dhe 156 milje (251 km) në verilindje të Charleston, West Virginia.

Sipas Zyrës së Regjistrimit të Shteteve të Bashkuara, qyteti ka një sipërfaqe gjithsej prej 27.51 km2, prej të cilëve 26.34 km2 është tokë dhe 1.17 km2 është ujë.[1]

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Morgantown ka klimë subtropikale dhe kontinetiale të lagësht, me katër stinë. Dimri është i ftohtë me temperaturë ditore gjatë muajit janarit −0.4 °C, me rreshje mesatare të borës 53 cm. Verërat janë të nxehta me temperaturë ditore gjatë muajit korrik 22.9 °C. Temperaturat ekstreme arrijnë prej −29 °C më 26 janar 1972 deri në 42 °C më 25 korrik 1892, megjithëse, nga viti 2013, temperaturat 38 °C + janë regjistruar vetëm nëntë herë që kur filloi regjistrimi në vitin 1877, pesë prej të cilave ndodhën vetëm në vitin 1892.

Njerëz të njohur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Morgantown established Friendship City relations with Quanshan District, Xuzhou, Jiangsu, China, in 2012.[3]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "US Gazetteer files 2010". Zyra e Regjistrimit të Shteteve të Bashkuara. Arkivuar nga origjinali origjinali më 2012-01-24. Marrë më 2013-01-24. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Morgantown Sister City". Marrë më 2012-08-16. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Sister City Commission: Morgantown's Friendship City – Xuzhou, China". City of Morgantown (uebfaqja zyrtare). n.d. Marrë më 2012-08-16. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)