Mortaja M252

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mortaja M252.

Mortaja M252 81mm me peshë të mesme është një armë me grykë të lëmuar, me grykë, me kënd të lartë zjarri, e projektuar nga Britania e Madhe, e përdorur për mbështetje zjarr indirekt me rreze të gjatë ndaj këmbësorisë së lehtë, sulmeve ajrore dhe njësive ajrore në të gjithë pjesën e përparme të një zonë batalioni me ndikim. Në Ushtrinë e SHBA-së dhe Korpusin e Marinës së SHBA-së, zakonisht vendoset në togën e mortajave të një batalioni këmbësorie.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]