Mount Shasta, California

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Mount Shasta, California
Anglisht : City of Mount Shasta
qytet
Vendndodhja
Mount Shasta, California is located in SHBA
Mount Shasta, California
Mount Shasta, California

Koordinatat: 41°18′52″V 122°18′41″P / 41.31444°V 122.31139°P / 41.31444; -122.31139

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal California
Qarku Siskiyou
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 9.764 km2
 •  tokësore 9.754 km2
 •  ujore 0.01 km2
Lartësia 1093 m (m.n.d.)
Popullsia 3394 banorë (2010)
Të dhëna të tjera
Themelimi May 31, 1905[1]
Zona Kohore Pacific (PST)-8
Verore PDT-7
Kodi Postal 96067
Prefiksi 530
Koordinatat 41° 18′ 52″ Veri

122° 18′ 41″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.ci.mt-shasta.ca.us

Mount Shasta, California (City of Mount Shasta) është një qytet në qarkun Siskiyoushtetit federal California, SHBA. Në Mount Shasta, California jetojnë 3394 banorë (2010). Qyteti ka një sipërfaqe prej 9.764 km2 (3.77 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 1093 m (3586 ft). [2]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "California Cities by Incorporation Date". California Association of Local Agency Formation Commissions. Arkivuar nga origjinali origjinali (Word) më 3 nëntor 2014. Marrë më gusht 25, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Mount Shasta". Geographic Names Information System. United States Geological Survey. Marrë më mars 20, 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Mount Shasta, California – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale