Jump to content

Mozzarella

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mozzarella
Mozarella di Buffalo
Shteti i origjinësItalia
Burimi i qumështitTradicionalisht bualli mesdhetar italian; Lopët në 167 rajonet e Italisë; në disa zona edhe dele ose dhi
PasterizuarVaret nga lloji
TeksturaGjysëm i butë
Përmbajtja e yndyrnave22%
CertifikimiTSG 1998

Mocarela ( Napolitançe: muzzarella [ muttsaˈrɛllə ]) është një djath italian jugor gjysmë i butë dhe i pavërtetë i bërë tradicionalisht nga qumështi i buallit italian me metodën pasta filata .

Mocarela e freskët është përgjithësisht e bardhë, por kur stazhonohet, ajo kthehet në një të verdhë të lehtë në varësi të dietës së kafshës. [1] Për shkak të përmbajtjes së lartë të lagështisë, tradicionalisht shërbehet një ditë pas përgatitjes [2] por mund të mbahet në shëllirë deri në një javë [3] ose më gjatë kur shitet në pako të mbyllura me vakum . Mocarela e freskët mund të dëgjohet të lëshojë një tingull të veçantë kërcitës kur përtypet ose fërkohet. [4]

Mocarela me lagështi të ulët mund të mbahet në frigorifer deri në një muaj, [5] edhe pse një mocarela e copëtuar me lagështi të ulët shitet me një jetëgjatësi deri në gjashtë muaj. [6] Mocarela përdoret për shumicën e llojeve të picave dhe disa pjata me makarona ose shërbehet me domate të prera në feta dhe borzilok në sallatën kapreze .

Domate vishnje te hellosura me bokoncini per meze
Mocarela e freskët në një pica napolitane

Prodhimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mozzarella di bufala prodhohet tradicionalisht vetëm nga qumështi i buallit italian të Mesdheut . Nga fillues hirre që përmban baktere termofile, shtohet nga grumbulli paraardhës dhe qumështi lihet të vjetërohet në mënyrë që bakteret të shumohen. Më pas, i shtohet mullëza për të mpiksur qumështin. Pas mpiksjes, gjiza pritet copa të mëdha prej 2.5-5 cm dhe lihen të qëndrojnë në mënyrë që gjiza të forcohet në një proces të njohur si shërim.[ citim i nevojshëm ]

  1. ^ Lambert, Paula. "Mozzarella Cheese". Sally's Place. Media Holdings. Arkivuar nga origjinali më 14 shtator 2008. Marrë më 1 prill 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Kotkin, Carole (tetor–nëntor 2006). "Burrata mozzarella's creamy cousin makes a fresh impression". The Wine News Magazine. Arkivuar nga origjinali më 24 nëntor 2007. Marrë më 1 prill 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Staff. "Mozzarella". Healthnotes. PCC Natural Markets. Marrë më 1 prill 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Nurkkala E, Hannula M, Carlson CS, Hyttinen J, Hopia A, Postema M (2023). "Micro-computed tomography shows silent bubbles in squeaky mozzarella". Current Directions in Biomedical Engineering. 9 (1): 5–8. doi:10.1515/cdbme-2023-1002. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Correll, John (30 nëntor 2011). "Chapter 8 – Cheese". The Original Encyclopizza: Pizza Ingredient Purchasing and Preparation. Fulfillment Press. ISBN 978-0-9820920-7-1. Marrë më 1 prill 2008. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Staff. "Shreds: Mozzarella, Low Moisture, Part Skim, Shredded, 6 oz". Organic Valley. Arkivuar nga origjinali më 23 maj 2008. Marrë më 1 prill 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)