Mprehësi i lapsave

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mprehësi i lapsave

Mprehësi i lapsave ose 'prefëse lapsi' është një mjet për mprehjen e pikës së shkrimit të lapsit duke qëruar sipërfaqen e tij të veshur me material druri apo plastike. Mprehësit e lapsit mund të operohen me dorë ose nga një motor elektrik.[1] Është e zakonshme për shumë mprehës që të kenë rreth tyre një kuti ose shtëpizë për grumbullimin e materialit të "prodhuar" gjatë mprehjes së lapsit, e cila mund të hiqet për zbrazjen e mbeturinave të lapsit në një kosh plehrash. [2]

Historiku[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fillimisht deri në shekullin e 17-të, lapsat mpreheshin me thikë. Për këtë qëllim përdoreshin shumë shpesh thikat e stilolapsit, të cilat në fakt shërbenin për mprehjen e kapakut dhe ishin objekte të përditshme.[3]

Me rritjen e numrit të dhomave të shkrimit në fillim të shekullit të 19-të, u rrit edhe përdorimi i lapsave, ku koha e nevojshme për mprehjen e këtyre lapsave përbën një humbje ekonomike. Në funksion të industrializimit në zhvillim, lindi nevoja për një mjet të veçantë për mprehje.[4]

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Gerry Coughlan; Martin Hughes (2007). Irish Language and Culture (në anglisht). Lonely Planet. fq. 74. ISBN 978-1-74059-577-3.
  2. ^ Grahl, André. "History of pencil sharpeners and pointers -1850 Lassimone, Cooper/Eckstein, Lahausse". patent-infos.de (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 13 nëntor 2019. Marrë më 2019-03-01.
  3. ^ Deborah Crosby, Victorian Pencils: Tools to Jewels, Schiffer Publishing Ltd., Atglen, PA, 1998
  4. ^ Jonathan A. Veley, "The Catalogue of American Mechanical Pencils", Greyden Press, 2011

Linqe të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]