Mrena shqiptare

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Mrena shqiptare
Statusi i ruajtjes
Klasifikimi shkencor
Mbretëria: Animalia
Filumi: Chordata
Klasa: Actinopterygii
Rendi: Cypriniformes
Familja: Cyprinidae
Gjinia: Luciobarbus
Speciet: L. albanicus
Emri binomial
Luciobarbus albanicus
(Steindachner, 1870)
Sinonimet

Barbus albanicus Steindachner, 1870 (but see text)
Messinobarbus albanicus (Steindachner, 1870)

Mrena shqiptare (Luciobarbus albanicus) është një lloj i peshkut në familjen Cyprinidae. Ai ka marrur emrin sipas vendit të tij të origjinës Shqiperisë.

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Froese, Rainer dhe Pauly, Daniel, eds. (2011). "Luciobarbus albanicus"FishBase. Versioni i gusht 2011.
  • Almodóvar, Ana; Nicola, Graciela G. & Elvira, Benigno (2008): Natural hybridization of Barbus bocagei x Barbus comizo (Cyprinidae) in Tagus River basin, central Spain [English with French abstract]. Cybium 32(2): 99-102. PDF fulltext
  • de Graaf, Martin; Megens, Hendrik-Jan; Samallo, Johannis & Sibbing, Ferdinand A. (2007): Evolutionary origin of Lake Tana's (Ethiopia) small Barbus species: indications of rapid ecological divergence and speciation. Anim. Biol. 57(1): 39-48. doi:10.1163/157075607780002069 (HTML abstract)
  • Freyhof, J. & Kottelat, M. (2008). "Luciobarbus albanicus". IUCN Red List of Threatened Species. Version 2008. International Union for Conservation of Nature. Marrë më 23 shtator 2009. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtje CS1: është përdorur ref=harv (link)