Mualebi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mualebi Siriane
Mualebi Turke

Muhallebi është një puding qumështi i bërë zakonisht me oriz, sheqer, qumësht dhe ose miell orizi, nisheste ose bullgur, popullor si ëmbëlsirë në Lindjen e Mesme.

Ndërsa ëmbëlsira quhet Muhallebi në Greqi, Turqi dhe Irak, varianti egjiptian quhet Mahalabia, varianti i Shamit quhet Mahalaje.

Referenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]