Muhammed Knut Bernström

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Muhammed Knut Johan Richard Bernström (22 tetor 1919 - 21 tetor 2009) ishte diplomatë suedez dhe përkthyes i Kur'anit.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bernsträm shërbeu në Ministrinë e Punëve të Jashtme për 40 vite dhe punoi në Spanjë, Francë, Bashkimin Sovjetik, SHBA, Venezuelë, Brazil, Kolumbi dhe Marokë. Ai ishte ambasadorë në Karakas 1963-1969, Port-au-Prince dhe Santo Domingo 1964-1966, Madrid 1973-1976 dhe Rabat 1976-1983.

Në vitin 1986, Knut Bernström u konvertua në fenë Islame dhe e morri emrin Muhammed. Bernström përktheu Kur'aninsuedisht nën emrin Koranens Budskap. Përveç interpretimit, Bernström ka komentim, shkrimin origjinal arab dhe historinë e secilës sure (kapitull). Pas Kuranit, Bernström filloi të punojë për një përkthim të haditheve, megjithatë, nuk u botua kurrë gjatë jetës së tij.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]