Muhammed bin Faisal Al Saudi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Muhammed bin Faisal El Saudi (1937 - 14 janar 2017)[1] ishte biznesmen arab dhe anëtar Shtëpisë së Saudit. Ai ishte djali i mbretit Faisal. Ai ishte një nga pionierët në themelimin e bankës Islamike.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Muhammed bin Faisali lindi në Taif më 1937.[2][3] Ai ishte djali i mbretit Feisal dhe Iffat Al Thunayan. Ai shkoi në shkollën Lawrenceville dhe shkollën Hun. Pastaj shkoi në Kolegjin Swarthmore.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Muhammed bin Faisal ishte i martuar me Muna bint Abdul Rahman bin Azzam Pasha, vajza e Abdul Rahman Hassan Azzam. Ai kishte tre fëmijë: Amr, Maha and Reema.[4] Djali i tij Amri është gjithashtu biznesmen i cili merret me financa.[5]

Ai vdiq më 14 janar 2017, dhe namazi i xhenazës do të bëhet në Xhaminë e ShenjtëMekë.[6]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Royal Court Announces Death of Prince Mohammed bin Faisal bin Abdulaziz Al Saud
  2. ^ Sabri Sharif (2001). The House of Saud in Commerce: A Study of Royal Entrepreneurship in Saudi Arabia,. New Delhi: I. S. Publication. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Winberg Chai (22 shtator 2005). Saudi Arabia: A Modern Reader. University Press. fq. 193. Marrë më 26 shkurt 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Family Tree of Mohammed bin Faisal bin Abdulaziz Al Saud". Datarabia. Marrë më 30 korrik 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Ithmaar Bank B.S.C." CPI Financial. Marrë më 14 tetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Royal Court Announces Death of Prince Mohammed bin Faisal bin Abdulaziz Al Saud". Saudi Press Agency. 14 janar 2017. Marrë më 14 janar 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)