Jump to content

Muhammed bin Najef

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Muhammed bin Nayef
Zëvendësi i Parë i Kryeministrit të Arabisë Saudite
Në detyrë
29 prill 2015 – 21 qershor 2017
Paraprirë ngaMuqrin bin Abdulaziz
Pasuar ngaMuhamed bin Selman Al Saud
Ministër i Punëve të Brendshme
Në detyrë
5 nëntor 2012 – 21 qershor 2017
Paraprirë ngaAhmed bin Abdulaziz Al Saud
Pasuar ngaAbdulaziz bin Saud Al Saud
Zëvendësi i Dytë i Kryeministrit të Arabisë Saudite
Në detyrë
23 janar 2015 – 29 prill 2015
Paraprirë ngaMuqrin bin Abdulaziz
Pasuar ngaMuhamed bin Selman Al Saud
Të dhëna vetjake
U lind më30 gusht 1959
Xheda, Arabia Saudite
Bashkëshortja/etReema bint Sultan Al Saud

Muhammed bin Nayef bin Abdulaziz El Saudi (Arabisht: محمد بن نايف بن عبد العزيز آل سعود‎‎; lindi më 30 gusht 1959) është princ, zëvendës i parë i kryeminsitrit dhe ministër i punëve të brendshëm të Arabisë Saudite.[1] Ai është gjithashtu kryetar i këshillit për politikë dhe punëve të sigurimit.[2]

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Princi Muhammed lindi më 30 gusht 1959 në Xheda.[3][4] Ai është një nga dhjetë fëmijët e Princit Najef.[5][6] Princi Saud është vëllai i tij më i madh dhe Princi Fahd është vëllai i tij më i vogël.[7] Nëna e tij është Al Jawhara bint Abdulaziz bin Musaed Al Jiluwi[6][8] i cili është anëtare e fisit Al Jiluwi e Shtëpisë së Saudit.[9]

Zëvendës i Princit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 23 janar 2015, Prici Salman e emëroi Najefin si zëvendës i princit.[10][11] Përveç kësaj, Muhammed bin Najef u emërua si kryetar i këshillit për politikë dhe punë të sigurimit i cili u themelua më 29 janar 2015.[11]

Princi Trashëgimtar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 29 prill 2015, Muhammed bin Najefi u emërua si princ, duke zëvendësuar Muqrin bin Abdulaziz.[12]

Përpjekjet për vrasje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Muhammed bin Najefi ka shpëtuar prej katër përpjekjeve për vrasje. Në herën e tretë ka marrë pak lëndime, ndërsa herave tjera ka shpëtuar.[13]

Më 27 gusht 2009,[13] Muhammed bin Najefi morri lëndime nga Abdullah al-Asiri i cili ka qenë i lidhur me Al Kaida në Gadishullin Arabik. Besohet se Al Asiri ka udhëtuar në Xheda prej Maribit. Gjatë Ramazanit, Al Asiri ishte duke pritur në rend në shtëpinë e princit si "dashamirë". Al Asiri bëri vetëvrasje me bombë, duke e vrarë veten, por e lëndoi pak Muhammed bin Najefin i cili kishte mbrojtje të madhe..[14][15]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Muhammad bin Nayef është dhëndrri dhe gjithashtu nipi i Sultan bin Abdulazizit. Ai është gjithashtu nipi i Mbretit Fahd dhe Mbretit Salman. Ai është i martuar me Reema bint Sultan Al Saud dhe së bashku kanë dy vajza.[16]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Saudi King Salman resolves succession by appointing nephew". The Daily Star. 23 janar 2015. Arkivuar nga origjinali më 23 janar 2015. Marrë më 23 janar 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Massive Cabinet shake-up". 30 janar 2015. Marrë më 30 janar 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Council of Ministers: Membership". Royal Embassy, Washington DC. Arkivuar nga origjinali më 16 qershor 2011. Marrë më 25 janar 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Royal Grandson Mohammed bin Nayef: A King in Waiting". Al Akhbar. 6 mars 2015. Arkivuar nga origjinali më 22 dhjetor 2016. Marrë më 21 dhjetor 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Stig Stenslie (21 gusht 2012). Regime Stability in Saudi Arabia: The Challenge of Succession. Routledge. fq. 39. ISBN 978-1-136-51157-8. Marrë më 7 dhjetor 2012. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ a b Caryle Murphy (5 qershor 2008). "The heir apparent". Global Post. Marrë më 5 maj 2012. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Saudi king names new governor for restive oil region". Reuters. Jeddah. 14 janar 2013. Arkivuar nga origjinali më 14 janar 2013. Marrë më 14 janar 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Family Tree of Nayif bin Abdulaziz bin Abdul Rahman Al Saud". Datarabia. Marrë më 2 maj 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Joshua Teitelbaum (1 nëntor 2011). "Saudi succession and stability" (PDF). BESA Center. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 14 qershor 2012. Marrë më 24 prill 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "New Saudi Deputy Crown Prince marks generational shift". Reuters. Arkivuar nga origjinali më 8 janar 2020. Marrë më 23 janar 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ a b Simeon Kerr (30 janar 2015). "Saudi king stamps his authority with staff shake-up and handouts". Financial Times. Rijad. Marrë më 1 shkurt 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Saudi king replaces crown prince in cabinet reshuffle". Al Jazeera. 29 prill 2015. Marrë më 29 prill 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ a b Abdullah Al Oraifij (16 gusht 2010). "Fourth assassination attempt against Prince foiled". Saudi Gazette. Rijad. Arkivuar nga origjinali më 22 gusht 2010. Marrë më 19 prill 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Michael Slackman (28 gusht 2009), "Would-Be Killer Linked to Al Qaeda, Saudis Say", The New York Times, marrë më 13 maj 2010 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "Saudi prince spoke to bomber on phone before attack". Reuters. 2 shtator 2009. Arkivuar nga origjinali më 2 shtator 2009. Marrë më 6 maj 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "Profile: Princi Muhammed bin Naif bin Abdulaziz El-Saudi". Al Arabiya. 27 janar 2015. Marrë më 31 tetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)