Munhwa Broadcasting Corporation

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Munhwa Broadcasting Corporation (MBC, koreanisht: 주식회사문화방송; Jusikhoesa Munhwa Bangsong) është një transmetues i radios dhe televizionit të Koresë së Jugut. Munhwa është një fjalë koreane për "kulturë". Stacioni i tij kryesor televiziv tokësor MBC TV transmeton si kanali 11.

I themeluar më 2 dhjetor 1961, MBC përbëhet nga një grup multimedial me një kanal televiziv tokësor, tre kanale radio, pesë kanale kabllore, pesë kanale satelitore dhe katër kanale DMB.

MBC ka selinë në Digital Media City (DMC), Mapo-gu, Seul dhe ka objektet më të mëdha të prodhimit të transmetimit në Kore, duke përfshirë qendrën e prodhimit dixhital Dream Center në Ilsan, grupe të brendshme dhe të jashtme në Yongin Daejanggeum Park.

Rjetët kryesore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kanalet televizive[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kanalet aktuale
 • MBC TV
 • MBC Dramanet
 • MBC Sports+
 • MBC Every 1
 • MBC M
 • MBC On
 • MBC Kids
Kanalet e dikurshme
 • MBCGame
 • MBC QueeN
 • MBC Life

Stacione radio[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • MBC Standard FM
 • MBC FM4U
 • Channel M

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]