Murilo Benicio

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Murilo Benício Ribeiro lindi në Niterói, Rio de Janeiro, Brazil12 korrik të vitit 1972, është një aktor brazilian.

Talenti i tij për aktor spikat qysh nga fëmijëria. Murilo shpesh thotë: Çarli Çaplin ishte frymezim për mua. Dhe ja sot u bëra aktor njëmend'.

Murilo Benicio ka qenë protagonisti kryesor në shumë filma.

Famën më të madhe e ka arritur në telenovelën më të shikuar dhe më të vleresuar kudo ne bote: O Clone, ku pasur tre role njëkohësisht. Ka luajtur në personazhin e Lukas dhe Xhogo Ferasit, vëllezër binjak dhe rolin e Leos, klonit të Lukasit, një 18 vjeçar.

Nominimet dhe çmimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Organizues Viti Nominimi Çmimi Kategoria Për filmin
Prêmio Contigo, Brazil 2004 I nominuar Contigo Aktori më i mirë Chocolate com Pimenta (2003)
INTE Awards 2003 I nominuar INTE Award Aktori i vitit
Miami Brazilian Film Festival 2003 Fitues Crystal Lens Aktori më i mirë Homem do Ano, O (2003)
Prêmio Contigo, Brazil 2002 Fitues Contigo Çifti më i mirë romantik
Sëbashku me Giovanna Antonelli
Clone, O (2001)
Prêmio Contigo, Brazil 2002 I nominuar Contigo Aktori më i mirë Clone, O (2001)
Cinema Brazil Grand Prize 2002 I nominuar Cinema Brazil Grand Prize Aktori më i mirë Amores Possíveis (2001)
Cinema Brazil Grand Prize 2000 I nominuar Cinema Brazil Grand Prize Aktori më i mirë Orfeu (1999) dhe për
Also for Até que a Vida nos Separe (1999).
São Paulo Association of Art Critics Awards 1995 Fitues APCA Trophy Television Atori i ri më premtues Fera Ferida (1993)

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. Pé na Jaca (2006-2007) si Artur ;; Serial Televiziv - ka luajtur 178 seri
 2. Inesquecível (2007) si Diego Borges
 3. Paid (2006) si Michel
 4. Seus Problemas Acabaram!!! (2006) si Botelho Pinto
 5. América si Tião (24 seri, 2005) - ka luajtur 24 seri
 6. Chocolate com Pimenta (2003-2004) si Danilo ;; Serial Televiziv - ka luajtur 195 seri
 7. Sexo, Amor e Traição (2004) si Carlos
 8. Homem do Ano, O (2003) si Máiquel
 9. O Clone - Kloni (telenovele) (2001) Serial Televiziv si Lucas,Diogo Ferraz dhe Leo
 10. Normais, Os (2001) si Tato ;; Serial Televiziv - ka luajtur 1 seri
  1. - Todos São Normais (2001) TV Episode si Tato
 11. Brava Gente (2000-2001) si João / ... ;; Serial Televiziv - ka luajtur 2 seri
  1. - A Coleira do Cao (2001) si Vilela
  2. - O Condomínio (2000) si João
 12. Amores Possíveis (2001) si Carlos
 13. Woman on Top (2000) si Toninho Oliveira
 14. Esplendor (2000) si Cristovão Rocha
 15. Você Decide (1999) ;; Serial Televiziv - ka luajtur 2 seri
  1. - O Terceiro Homem (1999) ;; Serial Televiziv
  2. - Plano B (1999) ;; Serial Televiziv
 16. Orfeu (1999) si Lucinho
 17. Até que a Vida nos Separe (1999) si Tonho
 18. Meu Bem-Querer (1998) si Antônio Mourão ;; Serial Televiziv
 19. Por Amor (1997) si Leonardo Mota (unknown episodes) ;; Serial Televiziv
 20. Matadores, Os (1997) .... Toninho
 21. A Comédia da Vida Privada (1995-1997) si Chico / ...  ;; Serial Televiziv - ka luajtur 2 seri
  1. - Anchietanos (1997) si Chico ;; Serial Televiziv
  2. - Mãe é Mãe (1995) si Marco Antônio ;; Serial Televiziv
 22. A Justiceira (1997) si Juninho ;; Serial Televiziv
 23. Decisão (1997) si Roberto
 24. Vira Lata (1996) si Bráulio Viana ;; Serial Televiziv
 25. Irmãos Coragem (1995) si Juca Cipó ;; Serial Televiziv
 26. Monge e a Filha do Carrasco, O (1995) si Abrosius
 27. Fera Ferida (1993) si Fabrício ;; Serial Televiziv

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Ky artikull në lidhje me një aktor është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.