Jump to content

Mustafa Fazil Pasha

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mustafa Fazıl Pasha
Consorts
 • Dilazad Hanim
 • Rengi Gul Hanim
 • Ramziya Hanim
 • Misli Jihan Qadin
 • Gonjaleb Qadin
 • Ahufar Qadin
 • Nawayush Qadin
 • Labriza Qadin
 • Afitab Qadin
 • Bihruz Qadin
 • Naz Amsal Qadin
FëmijëShiko më poshtë
DinastiaMuhamed Ali
I atiIbrahim Pasha i Egjiptit
E ëmaUlfat Qadin
U lind20 shkurt 1830
Kajro, Ejaleti i Egjiptit, Perandoria Osmane
Vdiq2 dhjetor 1875 (45 vjet)
Stamboll, Perandoria Osmane
Varrimi3 dhjetor 1875[1]
Mauzoleumi i Mustafa Fazıl Pashës, Eyüp, Stamboll, i rivarrosur më vonë më 25 qershor 1927 në Kajro, Egjipt[2]
BesimiIslam

Mustafa Fadil Pasha (arabisht: مصطفى بهجت علي فاضل باشا, 20 shkurt 1830 – 2 dhjetor 1875) ishte një princ osmano-egjiptian me prejardhje shqiptare që i përkiste Dinastisë Muhamed Ali të themeluar nga gjyshi i tij Muhamed Ali Pasha.

Princi Mustafa lindi më 20 shkurt 1830 në Kajro.[1] Ai ishte djali i tretë i Ibrahim Pashës së Egjiptit dhe bashkëshortes së tij Ulfat Kadën (vdiq më 1865).[2] Ai u shkollua në Shkollën e Misionit Egjiptian në Paris. Më 18 janar 1863, Princi Mustafa u bë trashëgimtari i vëllait të tij Ismail Pasha, por më 28 maj 1866, Sulltani osman Abdülaziz ndryshoi ligjin në mënyrë që pasardhja u bë nga një linjë e drejtpërdrejtë mashkullore e Khedive (nënkryetari) në fuqi në vend që të kalojë nga vëllai në vëlla. Në shenjë proteste ndaj këtij vendimi, Mustafa Fazl Pasha u largua nga Egjipti për në Paris, ku patronoi opozitën osmane të rinj kundër sulltan Abdylazizit.[3]

Pasi humbi vendin e tij si i pari në linjën e pasardhësit, Princi Mustafa u emërua ministër i arsimit më 1862, ministër i financave më 1864 dhe 1869 dhe ministër i drejtësisë nga viti 1871 deri më 1872.

Mustafa Fazıl Pasha vdiq më 2 dhjetor 1875 në rezidencën e tij të vendosur në Vezneciler,[1] Bayezit, Stamboll. Fillimisht u varros në Eyüp. Më 25 qershor 1927, ai u rivarros në Kajro.[2]

Konsortët

Princi Mustafa Fazıl kishte njëmbëdhjetë consorts:

 • Rengi Gul Hanëm[4] (vdiq më 1891, u varros në Mauzoleun e Mustafa Fazıl Pashës, Eyüp),[2] nëna e Princit Osman Pasha,[4] dhe Princeshës Fatima Aziza Amina Hanim;[5]
 • Dilazad Hanim (vdiq më 1885),[6] nëna e Princeshës Nazli Zainab Hanim;[4][7]
 • Ramziya Hanim (vdiq më 10 qershor 1867, u varros në Mauzoleun e Mustafa Fazıl Pashës, Eyüp);[2]
 • Labriza Qadin (vdiq më 1895), nëna e Princeshës Rukiya Hanim;[7]
 • Afitab Qadin (vdiq më 1900), nëna e Princit Muhammad Ali Pasha, dhe Princit Husameddin Pasha;[7]
 • Nawayush Qadin[6] (vdiq më 1903), nëna e Princit Ali Kamil Pasha;[7]
 • Misli Jihan Qadin[6] (vdiq më 1921), nëna e Princit Ahmad Rushdi;[7]
 • Bihruz Qadin (vdiq më 1876), nëna e Princit Ibrahim Rashid Pasha;[7]
 • Ahufar Qadin[6] (vdiq më 1903), nëna e Princeshës Fatima Hanim;[7]
 • Naz Amsal Qadin (vdiq më 1902), nëna e Princeshës Zahra Hanim dhe Princeshës Saniya Hanim;[7]
 • Gonjaleb Qadin[6] (vdiq më 1933), nëna e Princit Ali Fazil;[8][7]
Djem

Ai kishte shtatë djem:[6][4]

 • Princi Osman Pasha (1850 – 1898),[6] u martua me Pakiza Hanim[9] (vdiq më 1 maj 1922, u varros në Imam al-Shafi'i, Kajro);[10]
 • Princi Muhammad Ali Pasha (1857 – 1915),[6] u martua fillimisht me Melek Hanimin, vajzën e Gjeneral Hilmi Pashës,[9] martuar së dyti me princeshën Nazli Hanim, vajzën e Abdul Halim Pashës, djalit të Muhamed Ali Pashës;[6]
 • Princi Ali Kamil Pasha (1858 – 18 prill 1929, Nice, Francë, u varros Imam al-Shafi'i, Kajro);[11][6] u martua fillimisht në vitin 1881 me Princeshën Naima Hanim, të bijën e Ismail Pashës, djalit të Muhamed Ali Pashës së vogël, djalit të Muhamed Ali Pashës,[4] married secondly in 1886 to Saliha Zainab Ayad;[12]
 • Princi Ahmad Rushdi[7] (1858 – 1879, u varros në Mauzoleumin e Mustafa Fazıl Pasha, Eyüp),[6][2] u martua me Ferahdil Hanim (vdiq më 1883, u varros në Mauzoleumin e Mustafa Fazıl Pasha, Eyüp);[2]
 • Princi Ibrahim Rashid Pasha (1861 – 16 dhjetor 1907, u varros në Imam al-Shafi'i, Kajro);[13][6] u martua me Dawlet Hanimin, e bija e Ratib Pashës;[9]
 • Princi Husameddin (1868 – 21 korrik 1897, u varros në Mauzoleumin e Mustafa Fazıl Pasha, Eyüp),[6][2] u martua me Melek Hanım, e bija e Abdurrahman Sami Pasha Moralı;[14]
 • Princi Ali Fazil (1875 – 1925),[6] u martua me Martha Suarez;[9]
Vajzat

Ai kishte gjashtë vajza:[6][4]

 • Princesha Nazli Zainab Hanim (1853 – 28 dhjetor 1913, u varros në Imam el-Shafi'i, Kajro),[15] u martua fillimisht më 1873 me Halil Şerif Pasha,[16][6][4] u martua së dyti në vitin 1900 me Khelil Bouhageb;[6] Ajo ishte një anëtare e shquar e shoqërisë së Kajros dhe mikpritëse e sallonit të parë letrar në botën arabe;
 • Princesha Fatima Aziza Amina Hanim (1854 – 1895, u varros në Mauzoleumin e Mustafa Fazıl Pasha, Eyüp), u martua me Keçeçizade Izzet Fuad Pasha, nipin e Mehmed Fuad Pashës;[6][16]
 • Princess Rukiya Hanim (1856 – 1906),[6] married Tahir Bey, son of Tunuslu Mahmud Ayad;[16]
 • Princesha Fatima Hanim (1861 – 1933),[6] u martua me Misirli Fuad Pasha, shqiptar;[16]
 • Princesha Zahra Hanim (1868 – 1915), u martua me Mustafa Pasha Orfi;[6]
 • Princesha Saniya Hanim (1870 – 1905), u martua me Khalid Ali Salih Naili, kretan;[6]
 1. ^ a b c "MUSTAFA FÂZIL PAŞA". TDV İslâm Ansiklopedisi (në turqisht). Marrë më 2020-12-08.
 2. ^ a b c d e f g h Haskan, Mehmet (2008). Eyüp Sultan tarihi (në turqisht). İstanbul: Eyüpsultan Belediyesi. fq. 505. ISBN 978-975-6087-04-6. OCLC 949551647.
 3. ^ Zürcher, Erik J. (2004). Turkey: A Modern History (në anglisht). I.B.Tauris. fq. 69. ISBN 1850433992.
 4. ^ a b c d e f g Malortie, Karl Von (1882). Egypt: Native Rulers and Foreign Interference (në anglisht). W. Ridgway. fq. 300.
 5. ^ Ali Akyıldız (1998). Mümin ve müsrif bir padişah kızı Refia Sultan (në turqisht). Türkiye Ekonomik ve Toplumsal Tarih Vakfı. fq. 2. ISBN 978-975-333-081-7.
 6. ^ a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v Tanman, M (2011). Nil kıyısından Boğaziçi'ne : Kavalalı Mehmed Ali Paşa Hanedanı'nın İstanbul'daki izleri = From the shores of the Nile to the Bosphorus : traces of Kavalalı Mehmed Ali Pasha Dynasty in İstanbul (në turqisht). İstanbul: İstanbul Araştırmaları Enstitüsu. fq. 76, 289–308. ISBN 978-975-9123-95-6. OCLC 811064965.
 7. ^ a b c d e f g h i j Catalogue of the Abbas Hilmi II Papers (në anglisht). Durham University Library. 2020. fq. 314–16.
 8. ^ Turkey. Büyük Millet Meclisi. Zabıt ceridesi (në turqisht). T. B. M. M. Matbaasi. fq. 3.
 9. ^ a b c d Tugay, Emine Foat (1963). Three Centuries: Family Chronicles of Turkey and Egypt (në anglisht). Oxford University Press. fq. Tree no. 5.
 10. ^ "THE FORGOTTEN CAIRO MAUSOLEUMS" (në anglisht). Marrë më 12 dhjetor 2020.
 11. ^ "THE FORGOTTEN CAIRO MAUSOLEUMS" (në anglisht). Marrë më 12 dhjetor 2020.
 12. ^ Montgomery-Massingberd, Hugh (1977). Burke's Royal Families of the World: Africa & the Middle East (në anglisht). Burke's Peerage. fq. 32. ISBN 978-0-850-11029-6.
 13. ^ "THE FORGOTTEN CAIRO MAUSOLEUMS" (në anglisht). Marrë më 12 dhjetor 2020.
 14. ^ Metin Kayahan Özgül (2006). Dîvan yolu'ndan Pera'ya selâmetle: modern Türk şiirine doğru (në turqisht). Hece Yayınları. fq. 84. ISBN 978-975-8988-76-1.
 15. ^ "THE FORGOTTEN CAIRO MAUSOLEUMS" (në anglisht). Marrë më 12 dhjetor 2020.
 16. ^ a b c d Mithat Cemal Kuntay (1944). Namık Kemal devrinin insanları ve olayları arasında (në turqisht). Maarif Matbaası. fq. 312.