Jump to content

Muze dylli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Statuja e Johnny Depp si Jack Sparrow prej dyllit në Madame Tussauds, Londër

Muze dylli zakonisht përbëhet nga një koleksion skulpturash dylli që përfaqësojnë njerëz të famshëm nga historia dhe personalitete bashkëkohore të ekspozuara në poza të gjalla, duke veshur rroba të vërteta.

Disa muze dylli kanë një seksion të veçantë të quajtur "Dhoma e tmerreve", në të cilën shfaqen ekspozitat më të zjarrta. Disa koleksione janë më të specializuara, si për shembull koleksionet e modeleve mjekësore të dyllit dikur që përdoren për trajnimin e profesionistëve mjekësorë. Shumë muze ose ekspozita në shtëpi historike që nuk janë muze dylli si të tilla përdorin figura dylli si pjesë e shfaqjeve të tyre. Origjina e muzeve dylli kthehet të paktën në fillim të shekullit të 18-të, dhe efikasitetet e varrimit të dyllit të familjes mbretërore dhe disa figurave të tjera të ekspozuara nga varret e tyre në thelb kanë qenë tërheqje turistike shumë përpara kësaj.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bërja e figurave të dyllit me madhësi të jetës, të veshur me rroba të vërteta, u rrit nga praktikat e varrimit të mbretërve europianë. Në mesjetë ishte zakon të mbanin kufomën, të veshur plotësisht, në majë të arkivolit në funeralet mbretërore, por kjo ndonjëherë kishte pasoja fatkeqe në mot të nxehtë, dhe zakoni i bërjes së një efektiviteti në dyll për këtë rol u rrit, përsëri veshja e rrobave aktuale në mënyrë që vetëm koka dhe duart të kishin nevojë për modele dylli. Pas varrimit, këto shfaqeshin shpesh nga varri ose gjetkë në kishë, dhe u bë një tërheqje popullore për vizitorët, të cilat shpesh ishte e nevojshme të paguhej për t'i parë.[1]

Në gjykatat evropiane, përfshirë atë të Francës, bërja e figurave të paraqitura nga dylli u bë e njohur. Antoine Benoist (1632–1717) ishte një piktor dhe skulptor i gjykatës franceze me dyll ndaj mbretit Luigji XIV. Ai ekspozoi dyzet e tre figura dylli të Rrethit Mbretëror Francez në rezidencën e tij në Paris. Pas kësaj, mbreti autorizoi që figurat të tregoheshin në të gjithë Francën. Puna e tij u vlerësua aq shumë, sa që James II i Anglisë e ftoi atë të vizitojë Anglinë në vitin 1684.

Muze të njohur dylli[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në Evropë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në Amerikë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Royals". Arkivuar nga origjinali më 14 korrik 2014. Marrë më 7 gusht 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "About Us". BibleWalk. Marrë më 22 maj 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Biblewalk Wax Museum". YouTube. 2 korrik 2010. Marrë më 22 maj 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)