Muzeu Kombëtar, Gdańsk

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Muzeu Kombëtar në Gdańsk ( polonisht: Muzeum Narodowe w Gdańsku ), i themeluar në vitin 1972 në Gdańsk është një nga degët kryesore të sistemit muzeor kombëtar të Polonisë. Historia e tij daton në çerekun e tretë të shekullit të 19-të.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vendndodhja e tij kryesore është në manastirin e vjetër françeskan të vonë- gotik, i cili është përdorur për të vendosur ekspozita që nga fundi i shekullit të 19-të. Gjatë asaj periudhe ai njihej si Danziger Stadtmuseum, i cili mbante një koleksion të konsiderueshëm të veprave historike të artit. Thelbi i koleksionit të Muzeut përbën koleksionin e Jacob Kabrun, i cili përfshin disa mijëra piktura, vizatime dhe printime të mjeshtrave evropianë nga fundi i shekullit të 15-të deri në fillim të shekullit të 19-të.

Pas përfundimit të Luftës së Dytë Botërore, 65% e ndërtesës kryesore të muzeut ishte shkatërruar dhe shumë nga koleksionet e muzeut humbën, duke përfshirë të gjitha ekspozitat numizmatike si dhe veprat e artit nga Lindja e Largët . [1] Po ashtu biblioteka dhe disa nga të dhënat e muzeut humbën ose u shkatërruan. Ekspozita e parë e pasluftës u hap në vitin 1948 dhe muzeu ndryshoi emrin e tij në "Muzeu Pomeranian në Gdańsk". Në vitin 1956, kryevepra "Gjykimi i Fundit " i Hans Memling u kthye në Gdańsk. Edhe një pjesë e koleksioneve të pikturave dhe printimeve u rikthyen. [2] Fillimisht muzeu ishte vendosur në Pallatin Opatów në Oliwa dhe përbënte departamentin etnografik të muzeut. Që nga viti 1989, pallati strehon koleksionin e muzeut të artit modern . [3]

Departamentet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Porta e Gjelbër në Gdańsk

Aktualisht muzeu ka shtatë departamente: [4]

 • Departamenti i Artit të Lashtë, përmban Gjykimin e Fundit të Hans Memling
 • Departamenti i Artit Modern, në Pallatin Opatów në Oliwa
 • Departamenti i Etnografisë, në Spichlerz Opacki [pl] ("Habani i Abbotit")
 • Departamenti i Portës së Gjelbër
 • Galeria e Fotografisë Gdańsk
 • Muzeu i Himnit Kombëtar në Będomin
 • Muzeu i Traditave të Szlachta në Waplewo Wielkie

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "50-lat działalności Muzeum Gdańska. Jego początki były..." (në polonisht). Marrë më 24 qershor 2021.
 2. ^ "Tryptyk Memlinga zostaje w Gdańsku" (në polonisht). Marrë më 24 qershor 2021.
 3. ^ "Ważniejsze miejsca i obiekty zabytkowe w Oliwie" (në polonisht). Arkivuar nga origjinali më 5 janar 2017. Marrë më 24 qershor 2021.
 4. ^ "O muzeum Gdańska" (në polonisht). Marrë më 24 qershor 2021.