Jump to content

Muzeu Shtetëror i Letërsisë Giorgi Leonidze

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Giorgi Leonidze State Museum of Literature, Gjeorgji (Gjeorgji: საქართველოს გიორგი ლეონიძის სახელობის მუზეუმი) u themelua në vitin 1930 me iniciativën e David Arsenishvili, një themelues legjendar i muzeut, i cili gjithashtu ishte krijuesi i Muzeut Teatror Tbilisi, dhe më vonë i famshëm Andrej Rublow muze në Moskë . [1]

Mbështetësi më i madh për këtë iniciativë ishte poeti gjeorgjian Titsian Tabidze, i cili, së bashku me grupin e shkrimtarëve simbolistë - Brirët Blu (Gjeorgjisht: Tsisferyantselebi / ცისფერყანწელები) - mbrojti krijimin e një muzeu të letërsisë që nga viti 1919. Tabidze, së bashku me Ivan Enikolofow, ishte gjithashtu kryetari i parë i muzeut.

Ndërtesa e parë e muzeut ishte vendosur në kodrat Mtatsminda në Tbilisi, shtëpia e panteonit të shkrimtarëve dhe poetëve më të shquar të Gjeorgjisë, Mtatsminda Pantheon ; fillimisht muzeu u krijua për të ruajtur dokumentet dhe dorëshkrimet e atyre personaliteteve të njohura. Prandaj emri i parë i institucionit ishte Muzeu i Shkrimtarëve Mtatsminda. Megjithatë, më vonë, në vitin 1938, kur koleksioni u plotësua me lloje të ndryshme dokumentesh nga shekujt 19 dhe 20 të letërsisë gjeorgjiane, muzeu u zhvendos në vendin e ri - në rrugën Giorgi Tchanturia 8 - ndërtesa historike që ai zë deri më sot, e ndërtuar në fund të shekullit të 19-të, më parë një rezidencë e zëvendës Mbretit në Kaukaz) dhe u bë Muzeu Shtetëror i Letërsisë. Që nga viti 1967, ai mban emrin e Giorgi Leonidze, bashkëthemelues i muzeut, i cili, për 22 vjet (1931–1953) ishte edhe drejtor i saj.

Muzeu i Letërsisë që funksionon si arkiv letrar përfshin koleksionin më të pasur të letërsisë gjeorgjiane, kryesisht të dy shekujve të fundit (pothuajse 130 000 dorëshkrime, rreth 27 000 foto, më shumë se 2 000 piktura dhe grafika, etj.). Këtu mbahen objekte të shkrimtarëve më të shquar gjeorgjian, si Ilia Chavchavadze, Akaki Tsereteli, Vaja Pshavela, Ivane Machebeli, Alexandre Kazbegi, Galaktion Tabidze, Titsian Tabidze dhe shumë të tjerë. Ka edhe vepra të fituesit të çmimit Nobel për Letërsi, shkrimtarit rus Boris Pasternak dhe shkrimtarit gjerman Arthur Leist, i cili jetonte në Gjeorgji.

Gjatë viteve 1940-1952, 1982-2005, Muzeu i Letërsisë botoi një seri librash kërkimore të Letërsisë Gjeorgjiane "Kronikë e Letërsisë" (në gjeorgjisht: 'Literaturis Matiane" / "ლიტერატურის მატიანე").

Aktivitetet e sotme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Muzeu nuk ka ekspozitë të përhershme, por pret ekspozita të ndryshme afatshkurtra dhe afatgjata, shfaqje dhe shfaqje filmash. Ai mban shumë ngjarje në vit, dhe ngjarjet e vazhdueshme dhe të ardhshme janë të listuara në faqen e saj në Facebook . Botimi është një nga aktivitetet më të rëndësishme të Muzeut edhe sot.

Muzeu dhe ekspozitat e tij janë zakonisht të hapura nga e marta deri të shtunën, nga ora 10:00 deri në orën 18:00.

Drejtorët e muzeut

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 1. Giorgi Leonidze 1931–1953
 2. Vaso Egnatashvili 1953–1956
 3. Vano Kakabadze 1956–1976
 4. Iza Orjonikidze 1976–1982
 5. Giorgi Natroshvili 1982–1988
 6. Revaz Tvaradze - 1988
 7. Iza Orjonikidze 1989–1990
 8. Guram Sharadze 1991, 5–27 janar
 9. Iza Orjonikidze 1991–2010, shkurt
 10. Lasha Bakradze nga marsi 2010
 1. ^ "Giorgi Leonidze State Museum of Georgian Literature". Georgian Museums. Marrë më 3 prill 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)