Jump to content

Muzeu i Dizajnit Holon

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Muzeu i Dizajnit Holon (מוזיאון העיצוב חולון - Design Museum Holon) është muze i parë në Izrael i dedikuar për Design. Ndërtimi i muzeut ishte planifikuar dhe projektuar nga arkitekti izraelit dhe dizajner industrial Ron Arad në bashkëpunim me Bruno Asa. Muzeu është në pjesën lindore të zonës së re kulturore të Holon që përfshin Médiathèque (bibliotekë qendrore, teatër, cinémathèque). Pranë është fakulteti i projektimit në Holon Institute of Technology.

Muzeu u hap më 3 mars 2010. Kjo është ndërtesa e parë që ishte planifikuar nga Ron Arad (dizajner industrial) | Ron Arad]].

Muzeu u shënua nga revista e udhëtimit Conde Nast Traveler si një nga mrekullitë e reja botërore.

Galery[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Design Museum in Holon – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale