Muzeu i marrëdhënieve të prishura

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Muzeu i marrëdhënieve të prishura (kroatisht: Muzej prekinutih veza) është një muzeZagreb, Kroaci, i dedikuar marrëdhëniet e dashurisë të dështuara. Ekspozita e saj e parë përfshinte objekte personale të mbetur nga ish-dashnorët, e shoqëruar edhe me përshkrime të shkurtra.

"Muzeu", filloi si një udhëtim i mbledhjeve të sendeve të dhuruara. Që atëherë, ka gjetur një vend të përhershëm në Zagreb. Ky muze, mori Çmimin Kenneth Hudson për muzeun më inovativ në Evropë, në vitin 2011.[1]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Muzeu i marrëdhënieve të prishura, i organizuar nga Kunsthaus Tacheles, ishte një hit në Berlinit në vitin 2007.[2]

Muzeu u themelua nga dy artistë të Zagrebit, Olinka Vištica, një producent i filmit, dhe Dražen Grubišić, një skulptor.[3] Pasi marrëdhënia e dashurisë së tyre katër-vjeçare erdhi fundi në vitin 2003, të dy bën shaka për ngritjen e një muzeu në shtëpinë e tij për lënien e sendeve personale.[4] Tre vjet më vonë, Grubišić kontaktoi Vištica-n me këtë ide, këtë herë të sinqertë.[4] Ata filluan të kërkojnë miqtë e tyre të dhurojë sende të lëna prej lidhjeve të prishura, dhe kështu lindi koleksionimi.[4] Ajo u shfaq në publik për herë të parë në vitin 2006, në Glyptotheque Zagreb, si një pjesë e 41st Zagreb Sallon.[5]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Museum of Broken Relationships" Arkivuar 7 janar 2014 tek Wayback Machine. timeout.com.
  2. ^ "Balkan Heartbreak a Hit in Berlin". news.bbc.co.uk.
  3. ^ Kiš, Patricia (4 October 2010).
  4. ^ a b c "Art of remembering: That was then".
  5. ^ Stipetić, Ines (26 February 2010).

Për lexim të mëtejshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Vištica, Olinka; Grubišić, Dražen (2009). Museum of Broken Relationships. Hulahop. ISBN 978-953-552-382-6. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]