Muzika tradicionale

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Muzika tradicionale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në kohërat moderne muzika tradicionale është shumë më pak e dëgjuar se në kohërat e kaluara. Sipas shumë burimeve të sakta muzika tradicionale është përdorur nëpër oda patriotike gjatë luftës, por edhe gjatë kohës jo luftarake! Burimet e sigurta se kjo muzikë është përdorur gjatë asaj kohe është sepse shumë instrumente të ndryshme si: lahuta, defi, çiftelia, fylli, sharkia etj, janë të ruajtura si kujtime në muze të ndryshme. Por, kjo muzikë tradicionale është përdorur dhe përdoret akoma edhe në martesa shqiptare.Në të kaluarën, poezia epike në Kosovë dhe në Shqipërinë e veriut u këndua me lahuta (një shirit me një fije) dhe më pas u përdor edhe çiftelia. Muzika kosovare ndikohet nga muzika turke pasi që i gjithë rajoni kaloi 500 vjet si pjesë e Perandorisë Osmane, por folklori kosovar ruajti origjinalitetin. Hulumtimet arkeologjike tregojnë se sa e vjetër është kjo traditë dhe si është zhvilluar në mënyrë paralele me muzikën tjetër tradicionale në Ballkan. Shumë rrënjë u gjetën në shekullin e 5 si piktura në gurë duke treguar këngëtarë me instrumente. [1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ https://www.youtube.com/watch?v=2aC_tqxbYHU. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh |title= (Ndihmë!)