Mycroft Holmes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mycroft Holmes
Personazh nga Sherlock Holmes
siq përshkruhet nga Sidney Paget
Strand Magazine më 1893
Paraqitja e parë"The Adventure of the Greek Interpreter" (1893)
Paraqitja e fundit"The Adventure of the Bruce-Partington Plans" (1908)
Krijuar ngaArthur Conan Doyle
Informacione
GjiniaMashkull
ProfesioniZyrtar qeveritar
FamiljaSherlock Holmes (vëlla)
KombësiaBritanik

Mycroft Holmes është një personazh imagjinar që shfaqet në tregimet e shkruara nga Sir Arthur Conan Doyle nga viti 1893 deri më 1908.[1] Vëllai i madh (nga shtatë vjet) i detektivit Sherlock Holmes, ai është një zyrtar qeveritar dhe një anëtar themelues i Klubit Diogenes. Mycroft përshkruhet se ka aftësi për të zbritur dhe njohuri që tejkalojnë edhe ato të vëllait të tij, megjithëse përdorimi i tyre praktik është i kufizuar nga mospëlqimi i tij për punën në terren.[2]

Personazhi është përshtatur shumë herë në letërsi dhe media, duke përfshirë seriale televizive, filma, radio dhe komike. Ai është popullor në kulturë, duke u përmendur nga shumë vepra, duke iu referuar punës, personalitetit ose marrëdhënies së tij me Sherlock Holmes.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia dhe puna[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mycroft Holmes është vëllai më i madh i Sherlock Holmes. Ai shfaqet kryesisht në dy tregime të Doyle, "The Adventure of the Greek Interpreter"[3] dhe "The Adventure of the Bruce-Partington Plans".[4] Ai gjithashtu shfaqet shkurt në "The Final Problem",[3] dhe përmendet në "The Adventure of the Empty House".[5]

Ai së pari shfaqet në "The Greek Interpreter", në të cilin ai i sjell Sherlock një rast që përfshin një nga fqinjët e tij. Sherlock Holmes i thotë Dr. Watson se Mycroft ka fuqi vëzhgimi dhe deduksioni më të larta se të tijat, por nuk është energjik apo ambicioz. Ai gjithashtu komenton se disa nga rastet e tij më interesante i kanë ardhur përmes Mycroft. Në histori, Sherlock Holmes dhe Dr. Watson vizitojnë Mycroft në Klubin Diogenes, të cilin Mycroft e bashkëthemeloi. Gjithashtu, Mycroft viziton 221B Baker Street.[3]

Mycroft bën një paraqitje të shkurtër në "The Final Problem". Sherlock Holmes i jep Dr. Watson udhëzime për të marrë një rrugë të caktuar për t'u larguar nga Londra për të shmangur bandën e Moriarty, dhe një pjesë e këtij plani përfshin një udhëtim në një brougham të drejtuar nga një shofer i veshur me petk. Watson e sheh karrocierin dhe nuk e njeh. Sherlock më vonë i thotë Watson se shoferi ishte Mycroft. Afër fundit të tregimit pas vdekjes së supozuar të Sherlock, Watson lexon një letër të lënë nga Sherlock, e cila përfshin deklaratën, "Unë bëra çdo disponim të pasurisë sime përpara se të largohesha nga Anglia dhe ia dorëzova vëllait tim Mycroft."[3]

Në "The Empty House", zbulohet se Sherlock Holmes falsifikoi vdekjen e tij në "The Final Problem" dhe më pas shkoi jashtë vendit. I vetmi i besuar i tij gjatë kësaj kohe ishte Mycroft, i cili i siguroi atij paratë që i nevojiteshin. Kur Sherlock u kthye në Londër, ai zbuloi se Mycroft kishte ruajtur dhomat e tij në Baker Street dhe letrat e tij "pikërisht siç kishin qenë gjithmonë".[5]

Në "The Bruce-Partington Plans", Mycroft shkon në Baker Street për të folur me vëllain e tij rreth rikuperimit të planeve të munguara të nëndetëseve për qeverinë. Sherlock Holmes thotë në këtë histori se Mycroft vizitoi vetëm një herë më parë 221B Baker Street. Megjithëse Sherlock fillimisht i tha Watson në "The Greek Interpreter" se Mycroft auditon libra për qeverinë britanike, ai i zbulon Watson në "The Bruce-Partington Plans" se roli i vërtetë i Mycroft është më thelbësor:

"Unë nuk ju njihja aq mirë në ato ditë. Duhet të jeni të matur kur dikush flet për çështje të larta shtetërore. Ju keni të drejtë kur mendoni se ai është nën qeverinë britanike. Gjithashtu do të kishit të drejtë në një farë mënyre nëse keni tha se herë pas here ai "është" qeveria britanike."[4]

Mycroft ka një pozicion unik në qeveri, i cili nuk përmendet në histori. Sherlock komenton në lidhje me rolin e Mycroft se "nuk ka pasur kurrë diçka të tillë më parë, as nuk do të ketë më" dhe se Mycroft "ka trurin më të rregullt, me kapacitetin më të madh për të ruajtur faktet, nga çdo njeri që jeton". Ai përshkruan pozicionin e Mycroft:

"Përfundimet e çdo departamenti i kalojnë atij, dhe ai është bursa qendrore, zyra e kleringut, që bën ekuilibrin. Të gjithë njerëzit e tjerë janë specialistë, por specialiteti i tij është i gjithëdijshmi. Ne do të supozojmë se një ministri ka nevojë për informacion për një pikë që përfshin Marinën, Indinë, Kanadanë dhe pyetje bimetalike; ai mund të merrte këshillat e tij të veçanta nga departamente të ndryshme për secilën, por vetëm Mycroft mund t'i përqendrojë të gjitha dhe të thotë në mënyrë të paqartë se si do të bënte secili faktor Ata filluan duke e përdorur atë si një rrugë të shkurtër, një komoditet; tani ai e ka bërë veten një thelbësor. Në atë trurin e tij të madh gjithçka është pëllumbash dhe mund të shpërndahet në një çast."[4]

Ai i shton kësaj se Mycroft nuk mendon për asgjë tjetër veç politikës së qeverisë, përveç kur i kërkon Mycroft ta këshillojë për një nga rastet e tij..[2]

Disa studiues Holmesian kanë propozuar teori rreth Mycroft, megjithëse asnjë nga këto nuk është konfirmuar në histori. Në "The Adventure of Black Peter", Dr. Watson regjistron se Sherlock Holmes mund të merrte maskime të ndryshme në "të paktën pesë streha të vogla" që kishte në pjesë të ndryshme të Londrës; Vincent Starrett shkroi se rezidenca e Mycroft "do të ishte sigurisht një prej tyre".[6] Ronald A. Knox sugjeroi se Mycroft ishte një agjent i dyfishtë që asistonte si Sherlock ashtu edhe profesor Moriarty, me qëllimin për të tradhtuar përfundimisht Moriarty dhe anëtarët e bandës së tij, duke përfshirë Kolonelin Moran.[7] June Thomson teorizoi se Mycroft emëroi Sherlock për të depërtuar në rrjetin gjerman të spiunazhit në "His Last Bow" (që u vendos në vitin 1914) dhe mund ta kishte bindur Sherlock të dilte nga pensioni. Thomson llogariti se Mycroft do të kishte dalë në pension në vitin 1912 në moshën gjashtëdhjetë e pesë vjeç, por do të kishte ruajtur lidhjet e tij me ish-kolegët e tij në qeveri.[8]

Personaliteti dhe zakonet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Duke zotëruar fuqi deduktive që tejkalojnë edhe ato të vëllait të tij më të vogël, Mycroft është megjithatë i papërshtatshëm për kryerjen e punës detektive pasi nuk është i gatshëm të bëjë përpjekjet fizike të nevojshme për të sjellë çështjet në përfundimet e tyre.[1] në "The Adventure of the Greek Interpreter", Sherlock Holmes thotë:

"...ai nuk ka ambicie dhe energji. Ai as nuk do të dalë nga rruga e tij për të verifikuar zgjidhjet e tij dhe më mirë do të konsiderohej i gabuar sesa të merrte mundimin për të provuar se ka të drejtë. Unë kam marrë përsëri një problem. atij, dhe kanë marrë një shpjegim që më pas doli të ishte i saktë. E megjithatë ai ishte absolutisht i paaftë për të gjetur pikat praktike..."[3]

Mycroft nuk ka ambicie të asnjë lloji, sipas Sherlock.[2] Pavarësisht se është "njeriu më i domosdoshëm në vend", siç thotë Sherlock, Mycroft mbetet një vartës, nuk do të marrë "as nder, as titull" dhe pagën e tij relativisht modeste vjetore në "The Bruce-Partington Plans" (që zhvillohet në vitin 1895) është £450[4] (ekuivalente me £55,000 më 2021).

Ai jeton në dhoma në Pall Mall. Rutina e tij e rregullt është të ecë çdo mëngjes në qoshe për në Whitehall ku punon, dhe në mbrëmje, të ecë përsëri në Pall Mall. Më pas ai qëndron në Klubin Diogenes, i cili ndodhet përballë akomodimeve të tij në Pall Mall, nga 16.45 deri në 19.40.[9] Ai rrallë e thyen këtë rutinë ose shkon diku tjetër përveç këtyre tre vendeve.[1]

Mycroft lexon rrëfimet e Watson për aventurat e Sherlock dhe interesohet për rastet e Sherlock-ut.[10] Në "The Greek Interpreter", ai merr snuff nga një kuti me guaskë breshke ndërsa ishte në Klubin Diogenes dhe fshin kokrrat nga palltoja e tij me një shami të madhe mëndafshi të kuqe. Ai gjithashtu shihet "i ulur duke pirë duhan në kolltuk" në Baker Street.[3] Mycroft është përmendur herë pas here nga Sherlock Holmes si "Vëllai Mycroft" në "The Bruce-Partington Plans".[4] Ai është i vetmi personazh që i referohet Sherlock ekskluzivisht me emrin e tij të parë.

Paraqitja dhe mosha[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mycroft i ngjan vëllait të tij Sherlock Holmes, por përshkruhet në "The Greek Interpreter" si "një burrë shumë më i madh dhe më i fortë". Sipas Watson, sytë e Mycroft janë "një gri të veçantë të çelur, të përlotur" dhe kanë gjithmonë "atë vështrim të largët, introspektiv" që Watson e kishte parë vetëm tek Sherlock kur ai ushtroi fuqitë e tij të plota[3] (Sherlock gjithashtu ka sy gri.[11]). Në "The Final Problem", Sherlock informon Watson se shoferi i brougham (më vonë u zbulua se ishte Mycroft) do të veshë "një mantel të zi të rëndë të ngjitur në jakë me të kuqe". Kur Watson sheh karrocierin, ai e përshkruan atë si "një shofer shumë masiv i mbështjellë me një mantel të errët".[3] Në "The Bruce-Partington Plans", Watson deklaron se Mycroft është "i gjatë dhe i trashë" dhe jep përshkrimin e mëposhtëm të tij:

I ndërtuar rëndë dhe masive, kishte një sugjerim të inercisë fizike të pahijshme në figurë, por mbi këtë kornizë të ngathët ishte vendosur një kokë kaq mjeshtërore në ballin e saj, aq vigjilente në sytë e saj gri si çeliku, të ngulur thellë, aq e fortë në buzët e tij, dhe aq delikate në lojën e saj të shprehjes, saqë pas shikimit të parë njeriu harroi trupin e rëndë dhe kujtoi vetëm mendjen mbizotëruese.[4]

Mycroft është shtatë vjet më i madh se Sherlock. Sipas Leslie S. Klinger, Mycroft ka lindur në vitin 1847.[12] Një referencë në tregimin e shkurtër "His Last Bow", i cili zhvillohet në vitin 1914, sugjeron se Sherlock është gjashtëdhjetë vjeç në kohën kur zhvillohet historia.[1] Kjo do ta bënte vitin e lindjes së Sherlock afërsisht 1854, dhe kështu të Mycroft afërsisht 1847.

Përshtatjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filma[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b c d Smith 2014, ff. 30–31.
 2. ^ a b c Cawthorne, Nigel (2011). A Brief History of Sherlock Holmes (në anglisht). Running Press. fq. 202–203. ISBN 978-0762444083.
 3. ^ a b c d e f g h The Memoirs of Sherlock Holmes by Arthur Conan Doyle (në anglisht). Marrë më 25 qershor 2020 – nëpërmjet Gutenberg.
 4. ^ a b c d e f His Last Bow: An Epilogue of Sherlock Holmes by Arthur Conan Doyle (në anglisht). Marrë më 25 qershor 2020 – nëpërmjet Gutenberg.
 5. ^ a b The Return of Sherlock Holmes by Arthur Conan Doyle (në anglisht). Marrë më 25 qershor 2020 – nëpërmjet Gutenberg.
 6. ^ Klinger, Leslie (ed.). The New Annotated Sherlock Holmes, Volume II (New York: W. W. Norton, 2005). p. 979. ISBN 0-393-05916-2
 7. ^ Klinger, Leslie (ed.). The New Annotated Sherlock Holmes, Volume II (New York: W. W. Norton, 2005). p. 801. ISBN 0-393-05916-2
 8. ^ Klinger, Leslie (ed.). The New Annotated Sherlock Holmes, Volume II (New York: W. W. Norton, 2005). p. 1439. ISBN 0-393-05916-2
 9. ^ Cawthorne, Nigel (2011). A Brief History of Sherlock Holmes (në anglisht). Running Press. fq. 203–204. ISBN 978-0762444083.
 10. ^ Cawthorne, Nigel (2011). A Brief History of Sherlock Holmes (në anglisht). Running Press. fq. 205. ISBN 978-0762444083.
 11. ^ The Hound of the Baskervilles by Arthur Conan Doyle (në anglisht). Marrë më 26 qershor 2020 – nëpërmjet Gutenberg. ...there he sat upon a stone outside, his grey eyes dancing with amusement...
 12. ^ Klinger, Leslie (ed.). The New Annotated Sherlock Holmes, Volume I (New York: W. W. Norton, 2005). p. 752. ISBN 0-393-05916-2
 13. ^ Barnes 2011, f. 67.
 14. ^ Barnes 2011, f. 279.
 15. ^ Barnes 2011, f. 142.
 16. ^ Barnes 2011, f. 11.
 17. ^ Barnes 2011, f. 165.
 18. ^ Barnes 2011, f. 72.
 19. ^ "Stephen Fry to play Sherlock Holmes' brother on film". BBC (në anglisht). 27 shtator 2010. Marrë më 27 shtator 2010.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]