Jump to content

Myezini

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Myezini duke e thirrur Ezanin prej minares

Myezini ose muezini (turqisht: müezzin nga arabishtja: مؤذن‎‎, muʾaḏḏin) është personi i caktuar për të thirrur ezanin për çdo namaz. Posti i myezinit është me shumë rëndësi, sepse bashkësia mvaret prej thirrjes së tij për rendin e faljes siç duhet.

Roli dhe përgjegjësitë

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Myezini përzgjidhet pas karakterit të tij të mirë, zërit dhe aftësisë për të shërbyer në xhami. Megjithatë, myezini nuk është ylema. Gjatë thirrjes së ezanit, myezini drejtohet kah Kible, në drejtim të QabesMekë.

Këndimi i myezinit

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Thirrja e myezinit në falje çmohet si një formë arti, i cili pasqyrohet në këndimin melodioz të ezanit. Në Turqi mbahet për çdo vit një ndodhi për të gjetur myezinin më të mirë në vend.[1]

  1. ^ "Muezzin". Aljazeera. 13 mars 2013. Arkivuar nga origjinali më 2 prill 2015. Marrë më 21 mars 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)