Jump to content

Myslimanët

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Myslyman)
Muslimanët
Falës në Kajro (1865)
Jean-Léon Gérôme
Popullsia Totale
rr.2 miliardë (2020)[1][2]
Themeluesi
Zoti
Regjioni me popullsi të dalluar
 Indonesi231,070,000[3]
 Pakistan213,161,100[4]
 Indi204,000,000[5]
 Bangladesh153,700,000[6]
 Nigeri99,100,000[7]
 Egjypt95,000,000[8]
 Iran82,900,000[9]
 Turqi82,800,000[10]
 Algjeri42,000,000[11]
 Kinë40,000,000[12]
Religjioni
80–90% Islami Synit
10–20% Islami Shi'i
~1% Tjetër tradita Islame (p.sh. Kuranizmi dhe Ibadi)[13]
Gjuhët
Liturgjike:
Arabishtja Kuranore
Të zakonshme:
Urdu, Arabishtja standarde moderne, Indonezianishtja, Bengalishtja, Gjuhët turkike, Gjuha perse dhe gjuhë të tjera në Botën Muslimane[14][15][16]
Myslimanë duke u falur në shtëpinë e një kreu arnaut (shqiptar). (Pikturë nga Jean-Léon Gérôme, viti 1857)

Një mysliman, ose myslimane, është një person që ndjek ose praktikon fenë islame,[17] një fe monoteiste e bazuar në Kuran. Myslimanët besojnë se Kurani është fjala e Zotit, e shpallur njerëzimit përmes profetit Muhammed. Ata gjithashtu ndjekin mësimet dhe veprimet (të njohura si synnetet) e Muhammedit, të shënuara në përmbledhje tradicionale të quajtur hadith.[18] Fjala "mysliman" rrjedh nga arabishtja (مسلم muslim), që do të thotë "ai i cili i nënshtohet Zotit".[19]

Shumica e myslimanëve do të pranojë si myslimanë të gjithë ata që e kanë dëshmuar publikisht shpalljen e fesë (shehadetin).[20] Shehadeti thotë:

Unë besoj dhe dëshmoj se vetëm Allahu është Zot dhe se Muhammedi është rob dhe i dërguari i Zotit.[21]

Dëshmia nga Zoti mund të gjendet në Kuran, në Suren 3:18, që thotë:[22] "All-llahu vërtetoi se nuk ka zot tjetër përveç Tij", që është dëshmia me cilën Zoti shprehet.[23] Besimet e zakonshme të myslimanëve janë: se Zoti (arabisht: الله Allah) është një, i përhershëm dhe suprem (monoteizmi); se Zoti është i pakrahasueshëm, i vetëqendrueshëm, nuk lind e as nuk është i lindur; se Islami është versioni i plotë dhe univerzal i një feje të qëmotshme, që i është zbritur shumë profetëve, midis tyre Ibrahimin, Musain, Ismailin dhe Isanë; se shpalljet e mëparshme janë ndryshuar ose korruptuar gjatë kohës dhe se Kurani është shpallja përfundimtare e pandryshuar nga Zoti.[24]

Praktikat fetare të myslimanëve janë të renditura në Pesë Shtyllat e Islamit, që, përveç shehadetit, përmban dhe të falurit e përditshëm (namazi), agjërimin gjatë muajit islam të Ramazanit, dhënien e lëmoshës (zeqati) dhe pelegrinazhin në Mekë (haxhi), të pakët një herë në jetë.

 1. ^ "Muslim Population By Country 2021". World Population Review (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 6 dhjetor 2020. Marrë më 22 korrik 2021.
 2. ^ Lipka, Michael, and Conrad Hackett. [2015] 6 April 2017. "Why Muslims are the world’s fastest-growing religious group Arkivuar 11 shtator 2018 tek Wayback Machine" (data analysis). Fact Tank. US: Pew Research Center.
 3. ^ "Penduduk Menurut Wilayah dan Agama yang Dianut" [Popullsia sipas rajonit dhe fesë] (PDF). Sensus Penduduk 2018 (në indonezisht). Jakarta, Indonesia: Badan Pusat Statistik. 15 maj 2018. Arkivuar (PDF) nga origjinali më 28 korrik 2021. Marrë më 3 shtator 2020. Feja është besimi në Zotin e Plotfuqishëm që duhet të zotërohet nga çdo qenie njerëzore. Feja mund të ndahet në myslimane, të krishterë (protestante), katolike, hindu, budiste, hu Khong Chu dhe fe të tjera. Muslimanët 231,069,932 (86.7), Christian (Protestant)20,246,267 (7.6), Catholic 8,325,339 (3.12), Hindu 4,646,357 (1.74), Buddhist 2,062,150 (0.72), Confucianism 71,999 (0.03),Other Religions/no answer 112,792 (0.04), Total 266,534,836
 4. ^ "Archived copy" (PDF) (në anglisht). Arkivuar (PDF) nga origjinali më 29 gusht 2021. Marrë më 9 gusht 2021.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 5. ^ "The countries with the 10 largest Christian populations and the 10 largest Muslim populations". Pew Research Center (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 18 janar 2021. Marrë më 2019-06-17.
 6. ^ "The Future of the Global Muslim Population". Pew Research Center's Religion & Public Life Project (në anglisht). 15 janar 2011. Arkivuar nga origjinali më 24 maj 2017. Marrë më 24 maj 2017.
 7. ^ "The World Factbook" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 9 janar 2021. Marrë më 31 dhjetor 2017.
 8. ^ "The World Factbook" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 4 janar 2021. Marrë më 31 dhjetor 2017.
 9. ^ "The World Factbook" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 8 shkurt 2021. Marrë më 31 dhjetor 2017.
 10. ^ "The World Factbook" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 10 janar 2021. Marrë më 31 dhjetor 2017.
 11. ^ United Nations High Commissioner for Refugees. "Refworld - 2010 Report on International Religious Freedom - China (includes Tibet, Hong Kong, Macau)". Refworld (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 17 tetor 2012. Marrë më 14 shkurt 2015.
 12. ^ Hammond, Kelly (2021-01-15). "The Terrible 'Sinicization' of Islam in China". New Lines Magazine (në anglisht). Marrë më 2022-03-06.
 13. ^ "Chapter 1: Religious Affiliation". The World’s Muslims: Unity and Diversity (në anglisht). Pew Research Center's Religion & Public Life Project. 9 gusht 2012. Arkivuar nga origjinali më 26 dhjetor 2016. Marrë më 4 shtator 2013.
 14. ^ Khan, Muhammad Mojlum (2013). The Muslim Heritage of Bengal: The Lives, Thoughts and Achievements of Great Muslim Scholars, Writers and Reformers of Bangladesh and West Bengal (në anglisht). England: Kube Publishing. fq. 2. Bengali-speaking Muslims... one of the largest linguistic groups... second only to the ArabsGrim, Brian J.; Johnson, Todd M. (2013). Chapter 1: Global Religious Populations, 1910–2010 (PDF) (Reportazh) (në anglisht). Wiley. fq. 22. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 20 tetor 2013. Marrë më 10 mars 2017.
 15. ^ "What are the top 200 most spoken languages?". Ethnologue (në anglisht). 2018-10-03. Arkivuar nga origjinali më 12 janar 2013. Marrë më 2019-12-07.
 16. ^ Al-Jallad, Ahmad (30 maj 2011). "Polygenesis in the Arabic Dialects" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 15 gusht 2016.
 17. ^ "Muslim". oxforddictionaries.com. Marrë më 5 shtator 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 18. ^ The Qurʼan and Sayings of Prophet Muhammad: Selections Annotated & Explained. SkyLight Paths Publishing. 2007. fq. 21–. ISBN 978-1-59473-222-5. Marrë më 31 gusht 2013. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ "Muslim". etymonline.com. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ "How to become a Muslim" (PDF). Arkivuar nga origjinali (pdf) më 18 tetor 2016. Marrë më 18 tetor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ KELIMEI – SHEHADETI
 22. ^ "True Islam - Al-Shahada". True Islam - Al-Shahada. Marrë më 6 maj 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ "True Islam - Al-Shahada". True Islam - Al-Shahada. Marrë më 6 maj 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ Submission.org, Quran: The Final Testament, Authorized English Version with Arabic Text, Revised Edition IV,ISBN 0-9729209-2-7, p. x.
 Commons: Muslims – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale