Nacho Fernández

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Nacho

Nacho në 2017
Të dhënat vetjake
Emri i plotëJosé Ignacio Fernández Iglesias[1]
Datëlindja (1990-01-18) 18 janar 1990 (34 vjeç)[1]
VendlindjaMadrid, Spanjë
Gjatësia1.80 m (5 ft 11 in)[2]
PozicioniMbrojtës
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Real Madrid
Numri6
Karriera me të rinjtë
1999–2001AD Complutense
2001–2009Real Madrid
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2009–2013Real Madrid B111(4)
2011–Real Madrid121(6)
Karriera ndërkombëtare
2005Spanja U161(0)
2006–2007Spanja U1711(0)
2008–2009Spanja U199(2)
2011–2013Spanja U216(0)
2013–Spanja22(1)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 21:37, 10 mars 2019 (UTC)
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 15 tetor 2018

José Ignacio Fernández Iglesias (Spanjisht: [xoˈse iɣˈnaθjo feɾˈnandeθ iɣˈlesjas]; lindur më 18 janar 1990), njohur zakonisht si Nacho [ˈnatʃo], është një futbollist profesionist spanjoll i cili luan si mbrojtës për klubin spanjoll Real Madrid dhe kombëtaren spanjolle.

Ai e ka shpenzuar të gjithë karrierën e tij me Real Madridin, me të cilin debutoi në vitin 2011; ai ka fituar disa trofe me klubin kryeqytetas, përfshirë edhe katër Liga Kampionesh.

Nacho luajti ndeshjen e tij të parë për Spanjën në vitin 2013, dhe ishte pjesë e ekipit për Kupën e Botës 2018.

Karriera me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nacho lindi në Madrid dhe u bashkua me sistemin e të rinjëve të Real Madridit në moshën 11 vjeç. Ai debutoi si profesionist në sezonin 2008–09, duke luajtur dy ndeshje me rezervatSegunda División B dhe më pas zhvilloi dy sezone të plota në atë nivel; ishte gjatë kësaj kohe ku Nacho formoi një shoqëri të ngushtë me lojtarin e ardhshëm të kombëtares ruse Denis Cheryshev.[3]

Më 23 prill 2011, Nacho bëri debutimin e tij me ekipin e parë dhe në La Liga duke luajtur si mbrojtës i majtë në një fitore 6–3 jashtë fushe ndaj Valencias; ai luajti 90 minuta të plota.[4] Paraqitja e tij e dytë erdhi një javë më pas në humbjen 2–3 në shtëpi kundër Real Zaragozës.[5]

Nacho ishte një nga lojtarët e ekipit të të rinjëve që u zgjodh për të luajtur në turin veror në Amerikën e Veriut, para fillimit të sezonin 2011–12. Ai luajti si zëvëndësues në tre ndeshje miqësore, respektivisht kundër LA Galaxy, C.D. Guadalajara dhe Philadelphia Union.

Më 2 shtator 2012, trajneri i ekipit të parë José Mourinho lajmëroi se Nacho, sëbashku me sulmuesin Álvaro Morata dhe portierin Jesús, do të bëheshin pjesë e ekipit të parë por do të vazhdonin të luanin me Castillan.[6] Megjithatë, Nacho u bë anëtar me kohë të plotë në ekipin e parë vetëm në fillim të sezonit 2013–14, duke marrë fanellën me numër 18 që u vesh për herë të fundit nga Raúl Albiol.

Nacho duke mbajtur trofeun e Ligës së Kampioneve pas suksesit të ekpit të tij më 26 maj 2018

Më 3 korrik 2014, Nacho firmosi një kontratë të re me klubin deri në vitin 2021.[7] Ai shënoi golin e parë me ekipin më 10 janarin e vitit të ardhshëm, të tretin e fitores 3–0 në shtëpi kundër RCD Espanyol.[8]

Dy minuta pasi zëvëndësoi Marcelon në një ndeshje të fazës së grupeve të UEFA Ligës së Kampioneve kundër Paris Saint-Germain më 3 nëntor 2015, Nacho shënoi golin e vetëm të takimit për të vuloz kualifikimin e ekipit të tij në 16 më të mirat e turnamentit; ky ishte goli i tij i parë në kompedicionet evropiane.[9] Ai zhvilloi pesë paraqitje gjatë turnamentit, që u fitua për herë të 11të në histori nga klubi.[10]

Më 11 shkurt 2017, Nacho zhvilloi paraqitjen e tij të 100të për Real Madridin në një fitore 3–1 jashtë fushe kundër Osasunës.[11] Duke përfituar nga dëmtimet dhe pezullimet e shokëve të skuadrës, Nacho ishte lojtari më i shfrytëzuar në rolin e qëndër-mbrojtësit me klubin që fitoi kampionatin e parë kombëtar pas pesë vitesh;[12][13][14][15] ai luajti katër ndeshje në Ligën e Kampioneve të atij sezon që pa sërisht Real Madridin fitimtar.[16]

Nacho shënoi dopietën e parë në karrierë më 21 janar 2018 në fitoren tenistike 7–1 ndaj Deportivo de La Coruña.[17][18] Gjatë Ligës së Kampioneve të atij sezoni, ai zhvilloi tetë paraqitje dhe shënoi një gol,[19] me Madridin që doli triumfues për të tretën herë rresht; në ndeshjen vendimtare ndaj Liverpoolit, ai luajti si mbrojtës i djathtë pasi zëvëndësoi të dëmtuarin Dani Carvajal në pjesën e parë në një fitore 3–1 në Kiev.[20]

Sezoni 2019–20 u karakterizua nga dëmtimet e shumta për Nachon, i cili luajti vetëm dhjetë ndeshje në të gjitha kompeticionet, përfshirë gjashtë në La Liga, e cila u fitua nga kryeqytetasit.[21] Në korrik 2021, ai firmosi një kontratë të re dy-vjeçare.[22]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nacho në shtator 2013 gjatë debutimit të tij me ekipin e të rriturve

Pasi luajti për Spanjën në nivelet nën-16, -17 -19 dhe -21, Nacho u thirr për herë të parë në ekipin e të rriturve më 2 shtator 2013 për një ndeshje miqësore me Zvicrën që do të luhej tetë ditë më vonë, në vënd të të dëmtuarit Iñigo Martínez.[23] Ai debutoi duke zëvëndësuar shokun e tij te Real Madrid Sergio Ramos në fillim të pjesës së dytë të një barazimi 2–2 kundër KilitGjenevë.[24]

Nacho u emërua në skuadrën e Spanjës për Kupën e Botës 2018.[25] Ai debutoi në Kupën e Botës në ndeshjen e parë të fazës së grupeve më 15 qershor kundër Portugalisë; ai e nisi ndeshjen si titullar në krahun e djathtë të mbrojtjes dhe shënoi me një gjuajtje me hark nga 30 metra në pjesën e dytë në një barazim 3–3.[26]

Profili i lojtarit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nacho është një lojtar i cili njihet për shkathtësinë e tij në çdo pozicion të mbrojtjes; Julen Lopetegui dhe Zinedine Zidane e kanë vendosur atë si mbrojtës qëndre, të djathtë dhe të majtë. Ai shihet si një i besueshëm në mbrojtje për shkak të aftësive që ka me topin dhe inkursioneve në bën në krahët e sulmit; ai është një lojtar i shpejtë, i zhdërvjellët, i cili dëmtohet rrallë dhe njihet për punën e tij, rezistencën dhe forcën në duelet ajërore edhe pse gjatësia që ka nuk është e përshtatshme për pozicionin që mbulon. Ai është një lojtar që ka vazhdimsi dhe kombinon mirë me shokun e skuadrës te Spanja dhe Real Madridi Ramos.[27]

Përveç aftësive të tij mbrojtëse, Nacho është një pasues i saktë i topit si në rreze si në distancë të shkurtër ashtu edhe të gjatë, duke regjistuar një saktësi pasimi 92.2% gjatë sezonit 2017–18. Gjatë të njëjtit sezon, ai shënoi edhe katër gola nga goditjet e lira.[28]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vëllai i vogël i Nachos, Álex, është gjithashtu futbollist i cili luan si mesfushor. Ai, ashtu si Nacho, është produkt i akademisë së Real Madridit, dhe të dy debutuan me ekipin e parë në të njëjtën ndeshje.[29]

Që kur u bashkua me akademinë e Real Madridit, Nacho ka arritur të shmangë dëmtimet madhore, duke ia faturuar suksesin regjimit të të ngrënit dhe përgatitjes.[30] Ai ka dy fëmijë me gruan e tij María Cortés, vajzën Alejandra dhe djalin José Ignacio, i cili lindin mëngjesin pas triumfit të ekipit të tij në Ligën e Kampioneve në vitin 2016.[31]

Në nëntor 2016, Nacho zbuloi se ai ka jetur me diabetin e tipit 1 që kur ka qënë 12 vjeç.[32][33]

Statistikat e karrierës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nacho me Real Madridin, 8 gusht 2012
Redaktuar më 10 mars 2019[34][35]
Statistikat me klube
Klubi Sezoni Liga Kupa Kontinenti Tjetër Gjithsej
Divizioni Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola
Real Madrid 2010–11 La Liga 2 0 0 0 0 0 0 0 2 0
2011–12 0 0 1 0 0 0 0 0 1 0
2012–13 9 0 3 0 1[a] 0 0 0 13 0
2013–14 12 0 4 0 3[a] 0 0 0 19 0
2014–15 14 1 2 0 6[a] 0 0 0 22 1
2015–16 16 0 1 0 5[a] 1 22 1
2016–17 28 2 5 1 4[a] 0 2[b] 0 39 3
2017–18 27 3 6 0 8[a] 1 1[b] 0 42 4
2018–19 14 0 5 0 5[a] 0 0 0 24 0
Gjithsej 122 6 27 1 32 2 3 0 184 9
Gjithsej karriera 122 6 27 1 32 2 3 0 184 9
 1. ^ a b c d e f g Të gjitha ndeshjet në UEFA Ligën e Kampioneve
 2. ^ a b Të gjitha ndeshjet në FIFA Kupën e Botës për Klube

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nacho duke luajtur për Spanjën në vitin 2015
Redaktuar më 15 tetor 2018[36]
Ndeshjet dhe golat sipas ekipit kombëtar dhe vitit
Ekipi kombëtar Viti Ndsh Gola
Spanja 2013 1 0
2015 1 0
2016 5 0
2017 7 0
2018 8 1
Gjithsej 22 1

Golat me kombëtaren[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rezultatet e Spanjës të listuara të parat, kolona "Goli" tregon rezultatin pas çdo goli të shënuar nga Nacho.[36]

Golat me kombëtaren sipas datës, vendit, ndeshjes, kundërshtarit, shënimit, rezultatit dhe kompedicionit
Nr. Data Vendi Ndsh Kundërshtari Goli Rezultati Kompedicioni
1 15 qershor 2018 Stadiumi Olimpik Fisht, Soçi, Rusi 18 Flamuri Portugalia 3–2 3–3 2018 FIFA Kupa e Botës

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Real Madrid[34]
Real Madrid Castilla[34]

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Spanja U21[34]
Spanja U17[34]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b "FIFA Club World Cup UAE 2017: List of players: Real Madrid CF" [FIFA Kupa e Botës për Klube EBA 2017: Lista e lojtarëve: Real Madrid CF] (PDF) (në anglisht). FIFA. 16 dhjetor 2017. fq. 5. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 23 dhjetor 2017. Marrë më 23 dhjetor 2017.
 2. ^ "Nacho" (në anglisht). Real Madrid CF. Marrë më 30 korrik 2018.
 3. ^ "Cheryshev: "I texted Nacho to congratulate him for his goal"" [Cheryshev: "I shkruajta Nachos për ta përgëzuar për golin e tij"]. Diario AS (në anglisht). 16 qershor 2018. Arkivuar nga origjinali më 1 korrik 2018. Marrë më 1 korrik 2018.
 4. ^ Daniel Quinton-Navarro (23 prill 2011). "Valencia 3-6 Real Madrid: Higuain bags hat-trick & Kaka nets double as visitors win nine-goal thriller" [Valencia 3-6 Real Madrid: Higuain shënon tregolësh & Kaka shënon dopietë me miqtë që fitojnë ndeshjen horror me nëntë gola] (në anglisht). Goal.com. Arkivuar nga origjinali më 7 shkurt 2019. Marrë më 5 shkurt 2019.
 5. ^ Patrick Devaney (30 prill 2011). "Real Madrid 2-3 Zaragoza: Jose Mourinho's title dreams all but faded as Lafita inspires relegation-threatened visitors" [Real Madrid 2-3 Zaragoza: Venitet ëndërra e titullit të Jose Mourinhos me Lafitan që frymëzon vizitorët kandidat për rëndjen nga kategoria] (në anglisht). Goal.com. Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2012. Marrë më 7 mars 2019.
 6. ^ "Mourinho promotes Nacho Fernandez to senior Real Madrid squad" [Mourinho gradon Nacho Fernandez në ekipin e parë të Real Madridit] (në anglisht). Tribal Football. 2 shtator 2012. Marrë më 27 dhjetor 2014.
 7. ^ "Nacho, six more years at Real Madrid" [Nacho, gjashtë vite më shumë te Real Madridi] (në anglisht). Real Madrid C.F. 2 korrik 2014. Marrë më 7 mars 2019.
 8. ^ "El Real Madrid se reencuentra con la Victoria" [Real Madrid rikthehet në rrugen e fitoreve] (në spanjisht). Liga de Fútbol Profesional. 10 janar 2015. Marrë më 10 janar 2015.
 9. ^ Malyon, Ed (3 nëntor 2015). "Real Madrid 1–0 PSG: 5 things we learned as Nacho's goal seals qualification" [Real Madrid 1–0 PSG: 5 gjërat që ne mësuam me golin e Nachos që vulos kualifikimin]. Daily Mirror (në anglisht). Marrë më 3 nëntor 2015.
 10. ^ "Spot-on Real Madrid defeat Atlético in final again" [Real Madridi nga pika e bardhë mposht Atléticon në finale sërisht] (në anglisht). UEFA.com. 28 maj 2016. Marrë më 29 maj 2016.
 11. ^ "Nacho, 100 games for Real Madrid" [Nacho, 100 ndeshje për Real Madridin] (në anglisht). Real Madrid C.F. 11 shkurt 2017. Marrë më 12 shkurt 2017.
 12. ^ "Los 1.500 de Nacho" [1.500 e Nachos]. Marca (në spanjisht). 11 mars 2017. Marrë më 21 maj 2017.
 13. ^ "Nacho disputó los nueve partidos jugados en abril" [Nacho mori pjesë në nëntë ndeshje të luajtura në prill]. Diario AS (në spanjisht). 1 maj 2017. Marrë më 21 maj 2017.
 14. ^ "El Real Madrid, campeón de LaLiga Santander 2016/17" [Real Madrid, kampionët e LaLiga Santander 2016/17] (në spanjisht). La Liga. 21 maj 2017. Marrë më 22 maj 2017.
 15. ^ "Reali i Madridit fiton titullin e 33-të kampion, Barcelona i shpëton turpit në shtëpi (VIDEO)". Panorama Sport. 21 maj 2017. Marrë më 7 mars 2019.
 16. ^ "12 tituj, Real Madrid mposht Juventusin në finalen e Champions". Top-Channel.tv. 3 qershor 2016. Marrë më 7 mars 2019.
 17. ^ "VIDEO/ Kritikat "tërbuan" Real Madrid, 7 gola për të lënë pas momentin e vështirë". BalkanWeb.com. 21 janar 2018. Marrë më 7 mars 2019.
 18. ^ "Reali largon krizën me një rezultat tenistik". Top-Channel.tv. 21 janar 2018. Marrë më 7 mars 2019.
 19. ^ Adi Metaliu (25 maj 2018). "Real-Liverpool, ja si pritet të rreshtohen skuadrat në finale". Supersport.al. Marrë më 7 mars 2019.
 20. ^ "Europa i nënshtrohet Real Madrid, mposhtin Liverpool dhe fitojnë "Championsin" e 3 radhazi (Video)". BalkanWeb.com. 26 maj 2018. Marrë më 7 mars 2019.
 21. ^ "Real Madrid win the longest LaLiga Santander season" [Real Madridi fiton sezonin më të gjatë të La Liga Santander] (në anglisht). Marca. 17 korrik 2020. Marrë më 17 korrik 2020.
 22. ^ "Official Announcement: Nacho" [Njoftim zyrtar: Nacho]. realmadrid.com (në anglisht). Real Madrid C.F. 8 korrik 2021. Marrë më 8 korrik 2021.
 23. ^ "Nacho, convocado por la Selección absoluta" [Nacho, thirret në ekipin e parë spanjoll] (në spanjisht). Defensa Central. 2 shtator 2013. Marrë më 7 mars 2019.
 24. ^ "Spanja eviton humbjen në sekondën e fundit ndaj Kilit". Panorama Sport. 11 shtator 2013. Marrë më 7 mars 2019.
 25. ^ "Morata ngelet jashtë. Lista e Spanjës për "Rusia 2018"". insporti.com. 21 maj 2018. Arkivuar nga origjinali më 23 maj 2018. Marrë më 21 maj 2018.
 26. ^ Kemajl Goca (15 qershor 2018). "Dramë në Sochi, Ronaldo si i çmendur! Portugali-Spanjë 3:3". Botasot.info. Marrë më 15 qershor 2018.
 27. ^ "Nacho's sheer versatility" [Shkathtësia e plotë e Nachos] (në anglisht). Real Madrid CF. 9 tetor 2018. Marrë më 9 tetor 2018.
 28. ^ "Nacho" (në anglisht). Who Scored. Marrë më 9 tetor 2018.
 29. ^ "Nacho y Álex, sangre blanca en la familia Fernández" [Nacho dhe Álex, gjak i bardhë në familjen Fernández] (në spanjisht). Real Madrid C.F. 3 maj 2010. Marrë më 8 mars 2019.
 30. ^ "Nacho, sin lesiones ¡desde infantiles!" [Nacho, jo i dëmtuar që nga ekipi i të rinjëve!]. Marca (në spanjisht). 27 tetor 2015. Marrë më 4 nëntor 2015.
 31. ^ "Nacho Fernández es padre unas horas antes de la final" [Nacho Fernández është baba disa orë para finales]. Diario AS (në spanjisht). 28 maj 2016. Marrë më 9 qershor 2016.
 32. ^ Miguel Ángel Lara (10 nëntor 2016). "Nacho opens up on struggles with diabetes" [Nacho hapet për vështirësitë me diabetin]. Marca (në anglisht). Marrë më 13 nëntor 2016.
 33. ^ Jack Woodfield (7 mars 2017). "Real Madrid footballer Nacho Fernandez was told type 1 diabetes would end his career" [Futbollisti i Real Madrid Nacho Fernandez iu tha se diabeti i tipit 1 do ti jepte fund karrierës së tij]. Diabetes.co.uk (në anglisht). Marrë më 29 janar 2018.
 34. ^ a b c d e "Nacho Fernández" (në anglisht). Soccerway. Marrë më 10 gusht 2016.
 35. ^ "Nacho Player Profile" [Profili i lojtarit Nacho] (në anglisht). ESPN FC. Marrë më 8 mars 2019.
 36. ^ a b "Nacho". EU-Football.info (në anglisht). Marrë më 13 dhjetor 2015.
 37. ^ "Real Madrid 2 Barcelona 0 (5–1 on aggregate): Woeful Barca dismissed as Zinedine Zidane's unstoppable side win Super Cup" [Barça e tmerrshme hiqet qafe me ekipin e pandalshëm të Zinedine Zidane që fiton Super Kupën]. The Daily Telegraph (në anglisht). 16 gusht 2017. Marrë më 17 gusht 2017.
 38. ^ "Isco goal gives Real Madrid victory over Manchester United in Super Cup" [Goli i Iscos i jep Real Madridit fitoren përball Manchester Unitedit në Super Kupë]. The Guardian (në anglisht). 8 gusht 2017. Marrë më 10 gusht 2017.
 39. ^ "Cristiano Ronaldo free-kick fires Real Madrid to Club World Cup glory" [Goditja e dënimit e Cristiano Ronaldos e ndez Real Madridin drejt lavdisë së Kupës së Botës për Klube]. The Guardian (në anglisht). 16 dhjetor 2017. Marrë më 18 dhjetor 2017.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]