Jump to content

Nacho Monreal

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Nacho Monreal

Monreal në formacion me Spanjën në vitin 2013
Të dhënat vetjake
Emri i plotëIgnacio Monreal Eraso
Datëlindja (1986-02-26) 26 shkurt 1986 (38 vjeç)
VendlindjaPamplona, Spanjë
Gjatësia1.78 m (5 ft 10 in)[1]
PozicioniMbrojtës i majtë
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Arsenal
Numri18
Karriera me të rinjtë
Osasuna
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2005–2006Osasuna B36(3)
2006–2011Osasuna127(3)
2011–2013Málaga45(1)
2013–Arsenal44(1)
Karriera ndërkombëtare
2004–2005Spanja U–194(0)
2007–2009Spanja U–219(0)
2009–Spanja16(0)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 22:00, 3 dhjetor 2014 (UTC)
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 00:00, 20 nëntor 2013 (UTC)

Ignacio "Nacho" Monreal Eraso (Spanjisht: [ˈnatʃo monreˈal eˈɾaso]; lindur më 26 shkurt 1986) është një futbollist anglez i cili luan me klubin anglez ArsenalPremier League dhe me kombëtaren spanjolle si mbrojtës i majtë.

Ai filloi karrierën e tij me Osasunën në vitin 2005, ku luajti 144 ndeshje zyrtare në pesë sezone në La Liga. Në vitin 2011, ai firmosi me Málagën dhe, dy vite më vonë, ai u bashkua me Arsenalin në Angli.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Player profile: Nacho Monreal". Premier League. Arkivuar nga origjinali më 19 prill 2016. Marrë më 15 shkurt 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)