Nadezhda Nejnski

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Nadezhda Neynsky, (lindi më 9 gusht 1962 në Sofje) është politikane bullgare . Ajo ishte Ministre e Punëve të Jashtme (1997-2001), kryetare e Unionit të Forcave Demokratike (mars 2002 - tetor 2005) dhe Anëtare e Parlamentit Bullgar. Që nga viti 2009, ajo ka qenë Anëtare e Parlamentit Evropian .

Jeta dhe edukimi i hershëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që në një moshë mjaft të re, Mihaylova ka pasur një interes për poezinë . Më 1977 mbaroi arsimin fillorshkollën e 127-të "Ivan Denkoglu" në Sofje dhe në 1981 u diplomua në Lycée Français de Sofia . Ajo u kujtua nga mësuesit si një studente ekselente që shkëlqeu në studimin e letërsisë dhe gjuhës spanjolle. Mihaylova u regjistrua më pas si studente e filologjisë në Universitetin e Sofjes, përfundoi studimet në 1985. Midis 1986 dhe 1988, ajo punoi si gazetare e pavarur. Në atë periudhë Mihaylova u bë anëtare e Unionit të Përkthyesve në Bullgari.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Anëtare e Asamblesë Kombëtare Bullgare dhe Ministre e Jashtme e Bullgarisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nadezhda Mihaylova ishte anëtare e Unionit të Forcave Demokratike (SDS) derisa u largua në nëntor 2012 pas 21 vitesh anëtarësie në parti.

Ajo u zgjodh për t'u bërë pjesë e Asamblesë së 37-të Kombëtare (1995-1997). Gjatë kësaj kohe ajo u bë pjesë e Komitetit të Punëve të Jashtme dhe ishte anëtare e delegacionit bullgar në Këshillin e Evropës.   Ajo ishte gjithashtu kryetare e Komisionit për Asamblenë Parlamentare dhe Marrëdhënie me Publikun (1994-1997).  Gjatë kësaj kohe ajo ishte gjithashtu nënkryetare e Unionit të Forcave Demokratike.

Ministri Bullgar i Mbrojtjes Georgi Ananiev (majtas) me Sekretarin e Mbrojtjes së SHBA William Cohen (në mes) dhe Ministren e Jashtme Bullgare Nadezhda Mihailova (djathtas) në Sofje, Bullgari, në 1997.

Ajo u rizgjodh në 1997 dhe bë pjesë e Asamblesë së 38-të Kombëtare (1997-2001). Ajo u emërua Ministre e Punëve të Jashtme në qeverinë e Ivan Kostov dhe e mbajti atë post për katër vjet. [1] Si Ministre e Punëve të Jashtme, ajo mbështeti fuqimisht në politiken e integrimit në NATO dhe anëtarësimin në BE të vendit të saj. [2]

Në shkurt të vitit 1999, ajo u zgjodh si nënkryetare e Partisë Popullore Evropiane në Kongresin e 13-të në Bruksel, duke u bërë personi i parë nga Evropa Lindore që mbajti këtë pozicion.

Në mars të vitit 2000, Ministrja e Jashtme bullgare Nadezhda Mihaylova mohoi të kishte dorëzuar një dokument që tregon një plan të pretenduar të ish presidentit serb Slobodan Milosevic që synonte spastrimin etnik të Kosovës përsëri në 1999 (të ashtuquajturat Operacioni Patkoi ) për ministrin e atëhershëm të Jashtëm të Gjermanisë Joschka Fischer në Bon në Prill 1999. [3] Në vitin 2012, Neynsky më në fund pranoi në kanalin privat bullgar BTV se ajo ia kishte dorëzuar dokumentin Ministrit të Jashtëm gjerman përsëri në 1999 në lidhje me operacionin "Patkoi" . [4] Gjatë bombardimeve 78-ditore të Jugosllavisë nga NATO , kryeministri britanik Toni Bler udhëtoi në Sofje në prill të vitit 1999 duke lavdëruar angazhimin e Nadezhda Mihaylova me fjalët: "Ju, Nadezhda, jeni bërë simbol i Evropës më të gjerë - të një Europe të tërë - një Evropë të solidaritetit ”. [5]

Si deputete në Asamblenë e 39-të Kombëtare (2001-2005), ajo ishte anëtare e Komisionit për Punë të Jashtme dhe Komisionit për Sigurinë Kombëtare dhe Mbrojtjen.  

Ajo u zgjodh kryetare e Forcave të Bashkuara Demokratike në 2002. Pas zgjedhjeve lokale të vitit 2003, u zhvillua një përçarje midis saj dhe ish-kryeministrit Ivan Kostov. [6] Në vitin 2004, 29 delegatë të UDF (të udhëhequr nga Kostov) u nisën për të formuar një parti të re, Demokratët për një Bullgari të fortë . [7] Pas zgjedhjeve zhgënjyese parlamentare të vitit 2005, me partinë e saj që përfundoi e pesta, ajo u pasua nga ish presidenti Petar Stoyanov si kryetar i partisë. [1] Më 30 nëntor 2005, Mihaylova themeloi fraksionin "Alternativa e duhur".

Si deputete në Asamblenë e 40-të Kombëtare, ajo ishte anëtare e Komisionit për Punë të Jashtme dhe Komisionit për Integrime Evropiane (2005–2009). Nadezhda ishte gjithashtu nënkryetare e Asamblesë Kombëtare të Bullgarisë nga 2008-2009.

Nadezhda Neynsky në 2013

Në nëntor 2012, ish-udhëheqësi i UDF-së, Nadezhda Neynsky u largua nga partia e krahut të djathtë pasi u përjashtuan tre deputetë të vjetër. [8]

Anëtare e Parlamentit Evropian[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në zgjedhjet parlamentare evropiane të vitit 2009 Neynsky u zgjodh në biletën e SDS. Që nga ajo kohë ajo ka qenë anëtare e Partisë Popullore Evropiane. Si eurodeputete, ajo bë pjesë e Komisionit për Buxhet dhe ishte pjesë e Politikës së Përbashkët të Jashtme dhe të Sigurisë (CFSP).  Ajo ishte gjithashtu anëtare e Delegacionit në BE-Rusi  dhe anëtare e Delegacionit për marrëdhëniet me Asamblenë Parlamentare të NATO-s.   Ajo shërbeu si Zëvendëse e Komisionit për Punë të Jashtme, një Zëvendëse në Nënkomisionin për Siguri dhe Mbrojtje dhe një anëtare zëvendësuese e Delegacionit për marrëdhëniet me vendet e Magrebit dhe Unionit Arabik Magreb. [9]

Në maj të vitit 2012, ajo themeloi, së bashku me eurodeputeten austriake Paul Rübig dhe eurodeputeten daneze Bendt Bendtsen, një organizatë të re të quajtur SME Europe . Kjo organizatë pro-biznesi brenda Partisë Popullore Evropiane, synon të përmirësojë situatën e ndërmarrjeve të vogla dhe të mesme në të gjithë Evropën. Aktualisht, ajo mban pozicionin e Presidentes. [10] Ajo ishte nënkryetare e Unionit të NVM-ve në Partinë Popullore Evropiane nga 2007 deri në 2011 dhe nënkryetare e Partisë Popullore Evropiane.  

Fusha të tjera të politikës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aktualisht Nadezhda Neynski është Ambasadore e Bullgarisë në Turqi. [11]

Politika e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo ishte kryetare e Bordit të Shoqatës së Ndërmarrjeve të Vogla dhe të Mesme në Bullgari në 2007. Ajo ishte gjithashtu anëtare e Grupit Këshillimor të Tabelave të Rrumbullakëta të Liderëve Jugorë (SLRT) në bashkëpunimin e degëve speciale midis vendeve në zhvillim në 2006.   Ajo është anëtare e Komitetit Këshillëdhënës Ndërkombëtar në "Projektin e Koalicionit Demokratik", në partneritet me Fondacionin "Bertelsmann", organizatën "Freedom House" dhe Qendrën Gana për Zhvillimin Demokratik (2006).   Presidenti i Institutit për Demokraci dhe Stabilitet në Evropën Juglindore (2004).  

Ajo u bë anëtare e Unionit Kombëtar të Shoqërisë Civile UNITY e 8 dhjetorit 2012.  

Çmimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo mori çmimin e Pllakës së Artë të Akademisë së Arritjes, Urdhrit të Danimarkës, të shkallës së parë të akorduar  Medalja e Republikës së Maltës, Nderi i Venecias, Kalorësi i Legjionit të Nderit, Kryqi i Urdhrit të Zyrës Publike në Francë nga Mbreti i Spanjës , i akordoi Medaljen e organizatës së tolerancës B'nai B'rith.  

Familja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 1983 Nadezhda u martua me Kamen Mikhailov dhe ata kanë dy vajza - Violeta dhe Nina. Në vitin 2006, Nadezhda dhe Kamen u divorcuan. Më 3 tetor 2009 Nadezhda Mihaylova u martua me Svetlin Neynski në Ambasadën e Bullgarisë në Madrid .

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b "Профил на Надежда Нейнски". personi.dir.bg (në bullgarisht). политически портал. Arkivuar nga origjinali më 14 qershor 2015. Marrë më 3 prill 2014.
 2. ^ Nadezhda Mihailova: Security in south-eastern Europeand Bulgaria's policy of NATO integration Arkivuar 17 shtator 2016 tek Wayback Machine, nato.int
 3. ^ "Hufeisen": Auch sie dementiert abendblatt.de, 30 March 2000 (in German).
 4. ^ "Bulgaria forwards Horseshoe plan data to Germany Vesti Tanjug" (në bullgarisht). 10 janar 2012. Arkivuar nga origjinali më 9 dhjetor 2012. Marrë më 20 maj 2020.
 5. ^ Nadeshda Michajlowa., OWEP 4/2002 (in German).
 6. ^ "Надежда Михайлова: "Костов има проблем със СДС". mediapool.bg (në bullgarisht). newspaper. Marrë më 3 prill 2014.
 7. ^ "Legal Start for Bulgaria's New Rightists". Novinite.com (në bullgarisht). Sofia News Agency. Marrë më 31 mars 2014.
 8. ^ Nadezhda Neynski, former UDF leader and ex-foreign minister, quits UDF after rebels axed, sofiaglobe.com, 26 Nov. 2012
 9. ^ "Надежда Нейнски - член на Група на Европейската народна партия (Християндемократи)". europarl.europa.eu (në bullgarisht). official website of the European Parliament. Marrë më 3 prill 2014.
 10. ^ Composition of the Board, Web presence of SME Europe, retrieved 1 April 2013
 11. ^ Embassy of the Republic of Bulgaria in Ankara - Key officers Arkivuar 18 shkurt 2018 tek Wayback Machine, mfa.bg