Jump to content

Nagi, Okayama

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Nagi
Qytezë
Pamje e Nagit
Pamje e Nagit
Popullsia
 • Gjithsej5.861 (1 tetor 2.016)
Faqja zyrtarewww.town.nagi.okayama.jp

Nagi (Japonisht: 奈義町) është një qytezë në Prefekturën Okayama, Japoni.

Sipas tetorit të vitit 2016, qyteza kishte 5,861 banorë dhe një dendësi prej 84 persona për km2. Sipërfaqja e përgjithshme është 69.54 km2.

Njerëz të njohur

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Masashi Kishimoto - një mangaka i njohur për krijimin e anime/manga Naruto. Sipas tij, Konohagakure (fshati i gjethes) u bazua pas vendlindjes së tij.