Naim Tërnava

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Naim Tërnava me Atifete Jahjaga

Naim Tërnava ose Naim Tërrnava (l. 7 janar 1961 në Fushë-Kosovë, KSA e Kosovës) është figurë fetare myslimane shqiptare.

Ai ishte drejtor i shkollës së mesme islamike në Prishtinë, Medreseja "Alauddin". Në tetor të vitit 2003 u zgjodh kryetar i Bashkësisë IslameKosovës, kur zëvendësoi Rexhep Bojën. Ai është Myfti i Kosovës dhe përfaqësuesi më i lartë i besimit islamik atje.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Tërnava, Naim (2011). Fjalori Historik i Kosovës. Tiranë: Skenderbeg Books. ISBN 978-993-517-01. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerën e |isbn=: gjatësia (Ndihmë!)