Naim Tërnava

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Naim Tërnava me Atifete Jahjaga

Naim Tërnava ose Naim Tërrnava është figurë fetare myslimane shqiptare.

Ai ishte drejtor i shkollës së mesme islamike në Prishtinë, Medreseja "Alauddin". Në tetor të vitit 2003 u zgjodh kryetar i Bashkësisë IslameKosovës, kur zëvendësoi Rexhep Bojën. Ai është Myfti i Kosovës dhe përfaqësuesi më i lartë i besimit islamik atje.[1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Tërnava, Naim (2011). Fjalori Historik i Kosovës. Tiranë: Skenderbeg Books. ISBN 978-993-517-01 Shiko vlerën e |isbn=: gjatësia (Ndihmë!). Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)