Jump to content

Nakhla (Arabia Saudite)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Nakhla
نَخْلَة

Nakhla (Arabisht: نَخْلَة) është një zonë në rajonin e HexhazitArabisë Saudite midis qyteteve të Mekës dhe Taifit, e cila shërben si një kufi për Ḥaramin Islamik të Mekës.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë epokës së profetit Muhammed, këtu u krye një operacion i suksesshëm ushtarak, i njohur si "Bastisja e Nakhla".[1][2]:218 Bastisja e Nakhla ishte sulmi i shtatë i karvanit dhe sulmi i parë i suksesshëm kundër mekasve. Ai u zhvillua në muajin Rexheb të vitit 2 (pas hixhretit) (janar 624 p.e.s). Komandanti ishte Abdullah ibn Xhahsh el-Asadi,[2]:218[3] të cilin Muhamedi e dërgoi në Nakhlah si kreu i 12 emigrantëve me gjashtë deve.[4]:126, 129[5][6]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Al-Mubarakpuri, Saifur Rahman (2002). When the Moon Split (në anglisht). Darussalam. fq. 148. ISBN 978-9-9608-9728-8.
  2. ^ a b Haykal, Muhammad Husayn (1976). The Life of Muhammad (në anglisht). Islamic Book Trust. fq. 218–227. ISBN 978-983-9154-17-7.
  3. ^ Nakhla Raid (në anglisht), 2008
  4. ^ Al-Mubarakpuri, Saifur Rahman. The Sealed Nectar (Free Version) (në anglisht). fq. 126–130.
  5. ^ Al-Mubarakpuri, Saifur Rahman (2005). The sealed nectar: biography of the Noble Prophet (në anglisht). Darussalam Publications. fq. 245–246. ISBN 978-9960-899-55-8.
  6. ^ Nakhla Raid Quran Verse (në anglisht), 2008