Jump to content

Naruto: Shippūden: Filmi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Naruto Shippuden: Filmi
Regjia ngaHajime Kamigaki
Shkruar ngaJunki Takegami
ProdhuesiMikihiko Fukozawa
Shoji Matsui
Kazuteru Oshikiri
LuajnëJunko Takeuchi
Chie Nakamura
Yōichi Masukawa
Kōichi Tōchika
KinematografiaAtsuho Matsumoto
MontazhiYukie Oikawa
Seiji Morita
MuzikaYasuharu Takanashi

Kompania prodhuese
Shpërndarë ngaKompania Toho
Viz Media
Data e publikimit
4 gusht 2007
Kohëzgjatja
95 minuta
ShtetiJaponi
GjuhaJaponisht
Fitimi10 milion dollarë

Naruto Shippuden: Filmi (Japonisht: 劇場版 NARUTOナルト 疾風伝, Hepburn: Gekijōban Naruto Shippūden) është një film i vitit 2007 i drejtuar nga Hajime Kamegaki dhe shkruar nga Junki Takegami. Është filmi i katërt në serinë e filmave Naruto. Debutoi në kinematë japoneze më 4 gusht 2007.

Në fundjavën e tij të hapjes, Naruto Shippuden: Filmi doli në numrin gjashtë.[1] Në javën e tij të dytë filmi ra në numrin tetë dhe qëndroi atje në javën e tij të tretë.[2][3]

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skena e hapjes së filmit shfaq Naruton duke luftuar një përbindësh, vetëm për t'u vrarë prej tij. Vendosja pastaj shkon përsëri në disa ditë më parë, ku një burrë me emrin Yomi sulmon një faltore, për të rimarrë shpirtin e Mōryō, një demoni i cili u përpoq të shkatërronte botën dhe të krijonte "Mbretërinë Mijë Vjetore" të tij. Meqenëse i mungonte një trup, Yomi e ofroi atë si një zëvendësues të përkohshëm, derisa ata të mund të merrnin atë origjinalin e Mōryō të mbyllur në një vend tjetër të shenjtë.

I vetmi kërcënim për planin e Mōryō ishte një priftëreshë e njohur si Shion, e cila mund të vulosë shpirtin e tij edhe një herë. Ai ngre një ushtri guri nga gjumi i tyre, për të sulmuar pjesën tjetër të botës, ndërsa 4 vartësit e tij shkojnë për të vrarë Shion. Atyre u janë dhënë krijesa speciale të chakra-s për të rritur forcën e tyre.

Për t'u marrë me kërcënimin, Fshati i Gjethes dërgon shumë ekipe për të penguar ushtrinë e gurtë. Naruto Uzumaki, Sakura Haruno, Neji Hyūga dhe Rock Lee janë dërguar për të ruajtur Shion dhe ta dorëzojnë atë në vendin e shenjtë ku u mbyll trupi i Mōryō. Ata shmangin 4 vrasësit e saj të mundshëm, të cilët e rraskapitin veten në një përpjekje të dështuar për të vrarë Naruton. Shion i tregon Narutos vdekjen e tij të ardhshme; ndërsa fillimisht skeptike, ndihmësi i saj, Taruho, shpjegon se Shion mund të shohë të ardhmen, dhe të gjitha ngjarjet që ndodhin në vizionet e saj janë 100% të vërteta. Ndërsa drejtohen për tek faltorja, grupi është në pritë edhe një herë nga 4 vartësit e Yomi dhe ndahen në 2 skuadra. Lee vret kundërshtarin e tij duke ngrënë një karamele alkoolike për ta futur në Modalitetin e Grushtit të Dehur, ndërsa Naruto është mbajtur i zënë nga e tij. Neji i thotë Sakurës të shpëtojë me Shion, pa dijeni se 2 kundërshtarët e tij janë në të vërtetë vetëm 1 njeri dhe një kukull, për ta shpërqendruar atë dhe e lë ninxhën e mbetur të arrijë tek Sakura dhe Shion, Sakura më pas qëllohet me një teknikë anestetik nga ninxha e mbetur, & Shion me sa duket është vrarë.

Kjo rezulton të jetë një hile: "Shion" e vdekur ishte në të vërtetë Taruho, i cili u shndërrua në një kopje të Shion për t'i mashtruar ata duke menduar se ata kishin vrarë atë të vërtetën. Shion më pas shpjegon se fuqia e saj funksionon duke lejuar që shpirti i saj të kërcejë prapa në kohë në momentin e vdekjes së saj, duke e lejuar atë ta shmangë atë duke vrarë dikë tjetër në vend të saj. Naruto këmbëngul se ai nuk do të vdesë dhe gjithashtu do ta mbante Shion të sigurt.

Falë Lee, Neji e kupton që tre ninxhat e mbetur duhet të vazhdojnë të rimbushin çakrën e tyre për të luftuar në mënyrë efektive. Naruto dërgohet përpara me Shion, ndërsa Sakura dhe Lee mashtrojnë kundërshtarët e tyre duke e humbur çakrën e tyre në sulme të kota. Kur atyre u mbaron çakra dhe duhet ta rimbushin atë, Neji paaftëson ninjën përfundimtare, e cila po siguronte çakra, duke i lënë dy të tjerët të pafuqishëm kundër Lee-s dhe Sakurës.

Në tempullin malor ku u mbajt trupi i Mōryō, Naruto dhe Shion gjetën ushtrinë e gurtë duke pritur. Në përpjekjen e parë për të kaluar ushtrinë, të dy Naruto dhe Shion bien nga një shkëmb. Më pas, Naruto del me një plan dhe i premton Shion se ai do ta mbrojë atë. Naruto pastaj e mban ushtrinë mbrapa duke përdorur klone të hijes ndërsa Shion drejtohet brenda tempullit për të filluar ritualin e vulosjes. Yomi është tashmë brenda. Ai ka ushtarë terrakote që e sulmojnë atë, para se drita e saj t'i shkatërrojë dhe t'i vrasë. Yomi e mashtron Shionin për të filluar teknikën me të brenda pengesës, duke lejuar që shpirti i Mōryō të ribashkohet me trupin e tij. Përfundimisht, Kakashi, Temari, dhe të tjerët vijnë në luftë dhe shkatërrojnë ushtrinë e mbetur. Pasi Naruto vjen ta shpëtojë, ajo shpërthen në lot, duke thënë se të gjithë njerëzit që sakrifikuan jetën e tyre ishin një humbje. Më pas Mōryō shpërthen nga trupi i Yomi në ajër dhe Naruto fillon ta luftojë atë. Yomi vdes dhe trupi i tij bie në lavë. Duke gëlltitur fjalët e Mōryō në lidhje me veprimet e nënës së saj dhe fuqitë e Shion duke mos e lënë të bashkohet me të, dhe që do të shohë parashikimin e saj të vdekjes së tij të bëhet e vërtetë, ajo përdor fuqinë e saj për të mbrojtur Naruto nga goditja me thikë, duke ndryshuar fatin e Naruto. Me synimin për të vrarë të dy veten dhe Mōryō në mënyrë që ta mbrojë atë, Naruto e ndalon sekondat para vdekjes së saj, duke i kujtuar asaj premtimin e tij për ta mbrojtur atë. Pasi ai e frymëzon atë për të jetuar, ata e lënë çakrën dhe emocionet e tyre të shkojnë dhe përdorin Super Rasengan të Naruto dhe Shion për të shkatërruar përfundimisht Mōryō, duke krijuar një vullkan ku tempulli ishte në proces.

Me Mōryō të shkuar, Naruto pyet Shion se çfarë synon të bëjë tani. Ajo përgjigjet se për shkak se Mōryō ishte një demon i shkaktuar nga mendimet e mbrapshta të njerëzimit, është shumë e mundur që të ketë një Mōryō tjetër një ditë. Për shkak të kësaj, ajo duhet të përdorë fuqinë e saj për priftëreshat e tjera të gjalla që do të shtypin demonët si Mōryō. Në mënyrë indirekte duke e pyetur Naruton që të bëjë babanë e fëmijës së saj, ajo pyet nëse Naruto do ta ndihmojë, për të tronditur të gjithë. Duke mos kuptuar atë që tha ajo, Naruto për fat të mirë pajtohet.

Dublimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Personazhet Dublime në japonisht
Naruto Uzumaki Junko Takeuchi
Sakura Haruno Chie Nakamura
Rock Lee Yōichi Masukawa
Neji Hyuga Kōichi Tōchika
Tsunade Masako Katsuki
Shizune Keiko Nemoto
Kakashi Hatake Kazuhiko Inoue
Might Guy Masashi Ebara
Shikamaru Nara Showtaro Morikubo
Temari Romi Park
Shion Ayumi Fujimura
Miroku Fumiko Orikasa
Taruho Yoshinori Fujita
Moryo Seizō Katō
Yomi Hidetoshi Nakamura
Gitai Kishō Taniyama
Setsuna Katsuyuki Konishi
Susuki Daisuke Kishio
Kusuna Tetsuya Kakihara
Shizuku Miyuki Sawashiro

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]