Naruto Uzumaki

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Naruto Uzumaki

Naruto Uzumaki është personazhi kryesor në manga dhe anime Naruto dhe Naruto Shippuuden, i krijuar nga Masashi Kishimoto. Naruto është një ninxha nga Fshati i Gjethes. Ai është jetim nga beteja e madhe e zhvilluar vite më parë, kështu që ai e ka ndier vetën të vetmuar, fëmijëria e tij ishte shumë vështirë sepse ai ishte përbuzur nga të rriturit, përshkak se ai e mban Kyuubin (Dhelpra demon me 9 bishta), edhe se babai i tij i tha banorëve të shohin ata si një hero, por për banorët Naruto ishte më shumë një monstër, sepse s'e kuptuan kurrë vlerën e sakrificës njerzore dhe të fuqisë që ka mbartësi përbindëshin brenda tij. Pasi u bashkua me ekipin 7 e udhëhequr nga Kakashi Hatake, Naruto u përpoq shumë për të fituar mirënjohjen e fshatit ndërsa zgjodhi ëndrrën e tij për t'u bërë Hokage. Në vitet në vijim, përmes shumë vështirësive, ai u bë një ninxha i aftë i konsideruar si hero edhe nga fshatarët, dhe shpejt pas kësaj, pjesa tjetër e botës, duke u njohur si Hero i Fshatit të Gjethes. Ai së shpejti u dëshmua të jetë një nga faktorët kryesorë për të fituar Luftën e Katërt Botërore Shinobi, duke e bërë atë të arrijë ëndrrën e tij dhe të bëhet Hokage i shtatë i fshatit.

Përshkrimi i personazhit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një pjesën e parë të Narutos ai ishte në skuadrën 7, e udhëhequr nga Kakashi Hatake, në grup ishte po ashtu Sakura Haruno, për të cilën Naruto kishte një dobsi e bënte çmosin t'i binte në sy dhe Sasuke Uchiha, i klanit të famshëm Uchiha, që Naruto ndihet disi i afërt me të për nga vetmia por edhe e ka zili e më tej do t'jetë rivali dhe etaloni matës i zhvillimit të tij. Në pjesën e dytë të Narutos (Naruto Shippuuden) grupi u riemerua në Skuadra Kakashi, Sasuke nuk ishtë më një grup pasi dezertoi e u bashkua me Orochimarun, grupi kërkoi një anëtarë të ri për të mbushur boshkllëkun, nga Danzo, kryetari i fraksioni Root (angl. rrënjë) në ANBU, përgjegjës për operacione të fshehta në prapaskena-fraksioni Root edhe pse u shprish nga Hokage i Tretë Sarutobi ish-pjestarët i mbetën shumë besnikë Danzos dhe ndër to ishte Sai, një djalosh i këndshëm dhe i ftohtë, që e kishte misioni për të vrarë Sasuken- i vlersuar i kriminel e i rrezikshëm për Konohën. Për të mbikqyr Sai e Naruton dhe për të zevëndsuar Kakashin, pasi që ishte këputur nga përdorimi i Mangekyo-s (Mangekjuo) në misionin për të shpëtuar Gaara-n, Tsunade e emëroi Yamato-n si kapiten të ri të skuadrës.

Naruto, Dhelpra me një bisht[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Naruto e ka përdorur shumë chakren e dhelprës, këtë e bënte kur ai nervozohej pa dashur. Në fund të serive të para ku Sasuke ndeshet me Naruton, ai kthehet në dhelpër me një bisht. Fuqia e re që ka përdorur ka bërë që Naruto të sajonte një variant të ri të teknikës Rasengan: Blazing Rasengan, ku rasengani bëhet i kuq dhe formohet vetë pa pasur nevojë për klon (këtu hyn ndikimi i çakrës së dhelprës).Edhe kur ndeshet me Gaaran/Garan Shashaku trupi i tij mbulohet nga energjia e dhelpres dhe behet ngjyre e kuqe. Në shippuden Naruto arrin formën e dhelprës me katër bishta por nuk mund ta kontrollojë. Hokage i katërt që vulosi Dhelprën e ndau çakrën në të mirë dhe në të keqe (të mirën brënda Narutos), këto kuptohen nga porosia që la Jiraya (Xhiraja) mbasi në misionin infiltrues në Amegakure nuk arriti të mposhte Pain-in (Pein, angl. Dhimbje).

Teknika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Naruto mëson gjatë serive disa teknika që edhe pse të dobëta disa ai i fut në punë me strategjitë e tija, disa nga më të rendësishmët janë: Tajū (Taixhutsu) Kage Bunshin no Jutsu (Teknika madhore e kopjeve), Kuchiyose no jutsu (thirrjet), Rasengan-i, dhe pasi me ndihmën e Kakashit e Yamatos zbulon dhe stërvitë çakrën e tij natyrale: erën ai çon në fund qëllimet e shpikësit të Rasenganit duke ìa shtuar çakrën natyrale rrotullimi Fūton: Rasen Shuriken.

Teknika e thirrjes[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rasengan[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rasengan është një teknikë krijuar nga Minato Namikaze (babai i Narutos); një teknikë e klasit-A, Naruto e ka mësuar këtë teknikë nga Jiraiya (Xhiraja), mjeshtri i të atit. Rasengan përdoret shumë nga Nnaruto në Shippuden. Ajo të lejon të grumbullosh çakrën në dorë me anë të përqendrimit dhe kompresimit të çakrës në një zonë dhe krijosh nje fuqi çliruese duke e shkapetur me objektivin. Sipas Xhirajës, stili është i papërfunduar dhe duke parë se as ai e as Minato s'arriti ta përfundonte (ndoshta edhe nga vdekja e parakohshme në betejë kundër Dhelprës) ai i la Narutos dëtyrën t'a përfundonte.

Fūton: Rasen Shuriken[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fūton: Rasen Shuriken është një nga teknikat më të forta në repertorin e Narutos, Fūton: Rasen Shuriken është një teknikë të klasit-S, kështu që është e nje teknikë e ndaluar pasi shihen pasojat e saj në fizikun e përdoruesit kundër agjentëve të Akatsukit. Më vonë kur Naruto mëson nga Fukasaku Gjëndjen Sennin dhe arrin të kontrollojë çakrën natyrale e përdor teknikën pa dëme anësore.Narutoja pasi meson sage mode e perdor lirshem si rasenganine thjeshte Futoon Rasen Shuriken-in

Familja dhe Origjina[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Naruto eshte djali i hokages se katert Minato Namikaze dhe gruas se tij Kushina Uzumaki e cila mbante dhelpren me nente bishta para narutos dhe para saj e mbante gruaja e hokages se pare Mito Uzumaki. Klani Uzumaki vinte nga fshati Whirlpool i cili eshte shkatërruar. por edhe sot e kesaj dite jonin dhe chuninet e fshatit the gjethes mbajne nje spirale te kuqe ne kurriz ose tek shpattulat per te nderuar kujtimin e tyre. Gjate vulosjes morri pjese babai [hokagu i katert] dhe mamaja e narutos. kur naruto tentonj ta tejkaloje nivelin me tete bishta fantazma e babait te tij shfaqet per te vulosur dheplren dhe pasi ai ndeshte balle perballe me dhelpren mamaja e tij e ndihmonte per te ndaluar Kyuubi-n.

Chakra e dhelpres me nente bishta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

me ane te nje trainimi special i ndihmuar nga yamato dhe kiler bee naruto arrin te mposhte erresiren brenda vetes [ due u lare ne nje ujevare ai perjeton illuzionin sikur po ndeshte me veten e tij djallezore] dhe me pas arrin te ndeshet me dhelpren me nente bishta . qe ta beje kete ai duhet te fuse koken te goja e nje statuje por nes ka ligesi brenda tij statuja do t`i prese koken . me pas kur ai ndeshet me dhelpren me nente bishta bends ndergjegjes se tij ai fiton em ndihmen e mamase he merr fuqite e dheplres. ai tani ka disa vula ne trup.me chakren e re naruto mund edhe te ndjeje emocionet e te tjereve dhe arrin te dalloje kisamen qe fshihet brenda shpates se tij qe ia ka marre killerbee.