Naser Aliji

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Naser Aliji
Të dhënat vetjake
Emri i plotëNaser Ismail Aliji
Datëlindja (1993-12-27) 27 dhjetor 1993 (30 vjeç)
VendlindjaKumanovë, Maqedoni
Gjatësia1.77 m (5 ft 10 in)
PozicioniMbrojtës
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
FC Kaiserslautern
Numri34
Karriera me të rinjtë
2002–2007Baden
2007–2008Aarau
2008–2014Basel
Karriera si profesionist*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2011–2014Basel U-2153(3)
2013–2016Basel29(1)
2015Vaduz (huazim)24(0)
2016–FC Kaiserslautern20(0)
Karriera ndërkombëtare
2007–2008Zvicër U151(0)
2008Zvicës U162(1)
2011Zvicër U182(0)
2013–2014Switzerland U205(1)
2014Switzerland U212(0)
2015–Shqipëri10(0)
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only and correct as of 14:04, 30 Maj 2017 (UTC)
‡ National team caps and goals correct as of 11 Qershor2017

Naser Ismail Aliji (i lindur më 27 dhjetor, 1993) është futbollist shqiptar i cili luan në pozicionin e mbrojtësit për klubin e ligës së dytë gjermane 1. FC Kaiserslautern dhe për kombëtaren shqiptare. Aliji ka lindur në fshatin NikushtakMaqedonisë dhe ka përzgjedhur kombëtaren shqiptare duke debituar në vitin 2015 për të.

Karriera me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karriera e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aliji ka lindur në NikushtakKomunës së Likovës dhe është shqiptar. Në vendlindje jetoi deri në moshën katërvjeçare, që më pas me familjen e tij të shpërngulej në Baden, të Zvicrës. Karrierën e futbollit e filloi në klubin për të rinj tek FC Baden. Në moshën nëntëvjeçare kaloi tek FC Aarau ku qëndroi një vit. Më pas, në vitin 2008, iu bashkëngjit klubit të njohur zviceran FC Basel.[1] Më vonë Naseri luajti për ekipin U-18 dhe U-21 të klubit, gjatë së cilës kohë arritur të fitojë çmime të ndryshme për të rinj, duke u zgjedhur edhe si sportisti më i mirë i ri i vitit.[2][3]

Basel[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kontratën e parë profesionale e nënshkroi me FC Basel më 20 Qershor të vitit 2013 duke u bërë pjesë e ekipit të parë të skuadrës.[4] Për herë të parë luajti më 17 Gusht dhe u kyç si zëvendësues deri në ndeshjen kundër ekipit BSC Old Boys.[5]

Gjatë qëndrimit me FC Basel arriti të fitojë kampionatin e Zvicrës[6], si dhe arritën deri në finale të Kupës së Zvicrës. Gjatë sezonit 2013-14 të Ligës së Kampionëve, FC Basel arriti deri në fazën e grupeve duke përfunduar si e treta në grup. Kështu u kualifikuan të merrnin pjesë në UEFA Ligën e Europës ku arritën deri në çerek-finale.

Huazimi te Vaduz[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në Janar të vitit 2015, gjatë hapësirës dimërore për transfer, Naseri u huazua tek ekipi i Super Ligës Zvicerane, FC Vaduz ku qëndroi një vit e gjysmë.[7] Gjatë kohës tek FC Vaduz Naseri luajti edhe në tri ndeshje të UEFA Ligës së Europës ku luajti rol të rëndësishëm duke ndihmuar ekipin në përparim[8] Then Vaduz qualified in the next round beating La Fiorita 5–1 in the second leg and winning on aggregate 10–1.[9][10]

Rikthimi te Basel[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas lëndimit të Adama Traoré me ekipin e tij kombëtarë, për shkak të nevojës për mbrojtës të djathtë, FC Basel shfrytëzoi të drejtën e marrëveshje për kthimin e Naserit në ekip..[11] Pas kthimit, Naseri arriti të fitojë për herë të tretë kampionatin zviceran.[12]

1. FC Kaiserslautern[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 1 Korrik 2016, Naseriu iu bashkangjit skuadrës së 2. Bundesliga, 1. FC Kaiserslautern në një transferim të lirë ku nënkshkroi një kontratë tre-vjeçare.[13][14]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përkundër pjesmarrjes në ekipin e kombëtares zvicerane për të rinjë dhe ofertës për t'iu bashkangjitur kombëtares maqedonase, Aliji vendosi të jetë pjesë e kombëtares shqiptare të futbollit.[1]

Statitikat e karrierës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 13:59, 30 Maj 2017 (UTC)
Klubi Sezoni Liga Kupa Europe[a] Tjera Gjithësej
Niveli Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola
Basel U21 2011–12 1. Liga Promovim 22 1 22 1
2012–13 20 1 20 1
2013–14 10 0 10 0
2014–15 1 1 1 1
Total 53 3 53 3
Basel 2013–14 Super Liga Zvicerane 9 0 4 0 3[b] 0 16 0
2014–15 5 1 3 0 1[c] 0 9 1
2015–16 15 0 2 0 17 0
Gjithësej 29 1 9 0 4 0 41 1
Vaduz 2014–15 Super Liga Zvicerane 17 0 2 0 19 0
2015–16 7 0 0 0 5[b] 1 12 1
Gjithësej 24 0 2 0 5 1 31 1
FC Kaiserslautern 2016–17 2. Bundesliga 20 0 1 0 21 0
Gjithësej 20 0 1 0 21 0
Gjithësej gjatë karrierës 126 4 12 0 9 1 147 5
 1. ^ Duke përfshirë dhe garimet kontinentale, si UEFA Liga e Kampionëve dhe UEFA Liga e Europës
 2. ^ a b Të gjitha paraqitjet në UEFA Ligën Europiane.
 3. ^ Paraqitjet në UEFA Ligën e Kampionëve

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 11 Qershor 2017[15]
Kombëtarja shqiptare e futbollit
Viti Ndeshje Gola
2015 3 0
2016 4 0
2017 3 0
Gjithësej 10 0

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Basel U21
Basel
Vaduz

Personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • FC Basel Rookies of the Year: 2011,[2] 2013[3]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b "Intervistë/Naser Aliji: Te Baseli po jetoj si në ëndërr". Gazeta LAJM. Arkivuar nga origjinali më 14 korrik 2015. Marrë më 2 korrik 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ a b FC Basel 1893 (2011). "Die BKB zeichnete am Luzern-Spiel die "Rookies of the Year" aus". FC Basel 1893. Arkivuar nga origjinali më 23 shkurt 2014. Marrë më 31 maj 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Emra shifrorë: lista e autorëve (lidhja)
 3. ^ a b FC Basel 1893 (2013). "Auszeichnung der "Rookies of the Year"". FC Basel 1893. Arkivuar nga origjinali më 23 shkurt 2014. Marrë më 6 qershor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Emra shifrorë: lista e autorëve (lidhja)
 4. ^ FC Basel 1893 (2013). "Profiverträge für Nachwuchsspieler und Leihverträge für Profispieler". FC Basel 1893. Arkivuar nga origjinali më 23 shkurt 2014. Marrë më 2013-06-20. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Emra shifrorë: lista e autorëve (lidhja)
 5. ^ Marti, Caspar (2013). "Der FCB muss gegen OB eine Extraschicht schieben". FC Basel 1893. Arkivuar nga origjinali më 23 shkurt 2014. Marrë më 2013-08-17. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Grossenbacher, Sacha (2014). "Fotos vom Spiel gegen Lausanne sowie den anschliessenden Feierlichkeiten". FC Basel 1893. Arkivuar nga origjinali më 12 qershor 2018. Marrë më 2014-05-18. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Naser Aliji huazohet nga Basel tek Vaduz, pritet zyrtarizimi". Koha Jonë. 16 janar 2016. Arkivuar nga origjinali më 25 tetor 2016. Marrë më 2 korrik 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "La Fiorita vs. Vaduz 0 – 5". Soccerway. 2 korrik 2015. Marrë më 2 korrik 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ UEFA Europa League 2016 - Vaduz-La Fiorita UEFA.com
 10. ^ UEFA Europa League 2016 - Vaduz-Kalju Arkivuar 17 nëntor 2015 tek Wayback Machine UEFA.com
 11. ^ Adi Metaliu (10 shtator 2015). "Baseli kthen nga huazimi Naser Alijin". Super Sport Albania. Arkivuar nga origjinali më 7 gusht 2016. Marrë më 2 korrik 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Marti, Casper (2016). "Es ist vollbracht ! Der FCB ist zum 19. Mal Meister". FC Basel 1893. Arkivuar nga origjinali më 30 maj 2019. Marrë më 30 prill 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Naser Aliji wechselt in die pfalz". 1. FC Kaiserslautern. 1 korrik 2016. Marrë më 2 korrik 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Rinald Bregasi (30 qershor 2016). "Naser Aliji transferohet te Kaiserslautern". Super Sport Albania. Arkivuar nga origjinali më 7 gusht 2016. Marrë më 2 korrik 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "Naser Aliji - national football team player". EU-Football.info. 2 korrik 2016. Marrë më 2 korrik 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]