Natalia Gordienko

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Natalia Gordienko

Natalia Gordienko (ukrainisht: Наталя Гордієнко, gjithashtu shkruhet Gordienco; e lindur më 11 dhjetor 1987) është një këngëtare dhe vallëzuese moldav. Së bashku me Arsenium dhe Connect-R, ajo përfaqësoi Moldavinë në Festivalin Evropian të Këngës 2006 me këngën "Loca" dhe u rendit e 20-ta. Ajo u zgjodh për ta përfaqësuar Moldavinë në Festivalin Evropian të Këngës 2020 me këngën "Prison";[1] megjithatë, konkursi i vitit 2020 u anulua për shkak të pandemisë së COVID-19. Kjo do të ishte hera e saj e dytë në konkurs dhe hera e parë si këngëtare solo. Më vonë u konfirmua se ajo do të kthehej në Eurovision në vitin 2021.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Natalia Gordienlko to Eurovision Retrieved 1 March 2020
  2. ^ Jiandani, Sanjay (2020-07-15). "Moldova: Natalia Gordienko confirmed for Eurovision 2021". esctoday.com (në anglisht). Marrë më 2020-07-15.
Çmimet dhe arritjet
Parardhësi 
Zdob şi Zdub
me Boonika bate doba
Moldavia në Festivalin Evropian të Këngës
(me Arsenium dhe Connect-R)
2006
Pasardhësi 
Natalia Barbu
me Fight
Parardhësi 
Anna Odobescu
me Stay
Moldavia në Festivalin Evropian të Këngës
2020 (anuluar)
Pasardhësi 
Stampa:TBD