Natallia Arsiennieva

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Natalla Arsieńnieva1927

Natallia Arsiennieva (1903-1997) ishte një dramaturge, poete dhe përkthyese bjelloruse. Ajo ishte e martuar me Francišak Kušal.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Arsiennieva kaloi fëmijërinë e saj në Vilnius dhe përfundoi gjimnazin në 1921. Ajo studioi në Departamentin e Artit në Universitetin e Vilnius. Në 1922 Arsiennnieva u martua me Francišak Kušal. Në vjeshtë ajo u arrestua dhe u ekstradua në Kazakistan. Pasi fitoi lirinë, ajo u zhvendos në Minsk, ku punoi për gazetën bjelloruse gjatë Luftës së Dytë Botërore. Në 1944 Arsiennieva u shpërngul në Gjermani dhe në vitet 50’ ajo lëvizi drejt SHBA, ku punoi për Radion “Free Europe/ Radio Liberty”. Arsienieva u largua nga jeta në 25 korrik 1997 në Rochester, Nju-jork. [1]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Wojciech Roszkowski, Jan Kofman: Biographical Dictionary of Central and Eastern Europe in the Twentieth Century. Routledge, 08.07.2016. p. 37