Jump to content

National Diet Library

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

National Diet Library (NDL) (国立国会図書館 Kokuritsu Kokkai Toshokan?) është biblioteka kombëtare e Japonisë dhe ndër bibliotekat më të mëdha në botë . Ajo u krijua në 1948 me qëllim të ndihmës së anëtarëve të National Diet of Japan (国会 Kokkai?) në kërkimin e çështjeve të politikës publike. Biblioteka është e ngjashme për nga qëllimi dhe shtrirja me Bibliotekën e Kongresit të Shteteve të Bashkuara.

Biblioteka Kombëtare e Dietës (NDL) përbëhet nga dy objekte kryesore në Tokio dhe Kioto, dhe disa biblioteka të tjera të degëve në të gjithë Japoninë.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Biblioteka Kombëtare e Dietës është pasardhësja e tre bibliotekave të veçanta: biblioteka e Dhomës së Peers, biblioteka e Dhomës së Përfaqësuesve, të cilat të dyja u krijuan në krijimin e Dietës Perandorake të Japonisë në 1890; dhe Biblioteka Perandorake, e cila ishte krijuar në 1872 nën juridiksionin e Ministrisë së Arsimit .

Fuqia e Dietës në Japoninë e paraluftës ishte e kufizuar dhe nevoja e saj për informacion ishte "përkatësisht e vogël". Bibliotekat origjinale Diet "nuk zhvilluan kurrë as koleksionet dhe as shërbimet që mund t'i kishin bërë ato ndihmëse jetike të veprimtarisë legjislative të vërtetë të përgjegjshme". Deri në humbjen e Japonisë, për më tepër, ekzekutivi kishte kontrolluar të gjitha dokumentet politike, duke privuar njerëzit dhe Dietën nga aksesi ndaj informacionit jetik. Forcat pushtuese të SHBA nën gjeneralin Douglas MacArthur e konsideruan reformën e sistemit të bibliotekës Diet si një pjesë të rëndësishme të demokratizimit të Japonisë pas disfatës së saj në Luftën e Dytë Botërore .

Në vitin 1946, secila shtëpi e Dietës formoi Komitetin e Përhershëm të Bibliotekës Kombëtare të Dietës. Hani Gorō, një historian marksist i cili ishte burgosur gjatë luftës për krime të mendimit dhe ishte zgjedhur në Dhomën e Këshilltarëve (pasardhës i Dhomës së Shfuqizuar të Bashkëmoshatarëve) pas luftës, udhëhoqi përpjekjet për reforma. Hani e përfytyroi organin e ri si "një 'kala të sovranitetit popullor'" dhe si mjet për të realizuar një "revolucion paqësor". Oficerët e pushtimit përgjegjës për mbikëqyrjen e reformave të bibliotekave raportuan se, megjithëse Pushtimi ishte një katalizator për ndryshimin, iniciativa lokale paraekzistonte pushtimin dhe reformat e suksesshme ishin për shkak të japonezëve të përkushtuar si Hani.

Biblioteka Kombëtare e Dietës u hap në qershor 1948 në Shtëpinë e sotme Shtetërore të Bujqësisë (ish-Pallati i Veçantë Akasaka) me një koleksion fillestar prej 100,000 vëllimesh. Bibliotekari i parë i Bibliotekës Diet ishte politikani Tokujirō Kanamori . [1] Filozofi Masakazu Nakai shërbeu si zëvendës bibliotekari i parë. [1] Në vitin 1949, NDL u bashkua me Bibliotekën Kombëtare (që më parë quhej Biblioteka Imperiale) dhe u bë e vetmja bibliotekë kombëtare në Japoni. Në këtë kohë koleksioni fitoi një milion vëllime shtesë të vendosura më parë në ish-Bibliotekën Kombëtare në Ueno .

Në vitin 1961, NDL u hap në vendndodhjen e tij aktuale [2] në Nagatachō, ngjitur me Dietën Kombëtare. Në vitin 1986, Aneksi i NDL-së u përfundua për të akomoduar një total prej 12 milionë librash dhe periodikësh. Kansai-kan (Biblioteka Kansai ), e cila u hap në tetor 2002 në qytetin shkencor të Kansait (Qyteti Seika, Qarku Sōraku, Prefektura e Kiotos ), ka një koleksion prej 6 milionë artikujsh. Në maj 2002, NDL hapi një degë të re, Bibliotekën Ndërkombëtare të Letërsisë për Fëmijë, në ndërtesën e mëparshme të Bibliotekës Imperiale në Ueno. Kjo degë përmban rreth 400.000 artikuj të letërsisë për fëmijë nga e gjithë bota.

Megjithëse mandati fillestar i NDL ishte të ishte një bibliotekë kërkimore për Dietën Kombëtare, publiku i gjerë është konsumatori më i madh i shërbimeve të bibliotekës. Në vitin fiskal që përfundon në mars 2004, për shembull, biblioteka raportoi më shumë se 250,000 pyetje referuese; në të kundërt, ai regjistroi vetëm 32,000 kërkesa për kërkime nga Dieta Kombëtare.

Në përgjigje të pandemisë së koronavirusit (COVID-19), NDL pezulloi shërbimet e bibliotekës për publikun më 5 mars 2020. [3] NDL u rihap për publikun më 11 qershor 2020 me një maksimum prej 200 vizitorësh në ditë bazuar në një vizatim të stilit të lotarisë, me vizitorët e mundshëm që u kërkohet të regjistrohen paraprakisht për një shans për t'u përzgjedhur. [4]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një kategori në Wikimedia Commons përmban dokumente multimediale për National Diet Library.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Kokuritsu Kokkai Toshokan Shōshi" 国立国会図書館小史 (në japonisht). "Kokuritsu Kokkai Toshokan" 国立国会図書館 [National Diet Library]. Arkivuar nga origjinali më 16 janar 2011. Marrë më 13 janar 2011.
  2. ^ This was the ground of the German Embassy since the Meiji period.
  3. ^ "Urgent Notice of Temporary Closure from March 5 to March 16|National Diet Library". www.ndl.go.jp. Arkivuar nga origjinali më 27 prill 2021. Marrë më 2021-04-27. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Reopening of National Diet Library Facilities (Update: June 12) |National Diet Library". www.ndl.go.jp. Marrë më 2021-04-27. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)