Nazareti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pamje

Nazareti ose Nazarethi (në hebraisht נצרת - për shkrim shih gjithashtu drejtshkrimi e emrave biblike, në arabisht الناصرة, DMG to-Nasira) është një qytet në veri të Izraelit e Qarkut në rajon historik e Galilesë. Që nga mesjeta ështe i banuar kryesisht nga të Krishterët.

Së bashku me motrën e saj Nazrat qytet-illite (נצרת עילית illite Natzrat, "Upper Nazareti") janë dy qytetet rreth 120.000 banorë (në vitin 2005) ; të Nazrat-illite e cila është përgjegjëse për 55.000 banorë, dhe në Nazaret 65.000.

Nazareti është një qytet shumë i vjetër dhe është sot myslimanët dhe të Krishterët jetonin. Nazrat-illite është një shumë qytet i ri dhe është i banuar nga hebrenjtë.

Weblinks[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Coordinate