Nazizmi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Parteiadler der Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei (1933–1945).svg

Nazizmi ose nacional-socializmi është një ideologji politike origjinën e ka në partinë politike gjermane, NSDAP (Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei) dhe programin e saj të partisë nga 24 shkurt 1920. Nazizmi ishte ideologji shtetërore në Gjermani nga ardhja në pushtet e partisë naziste në vitin 1933 deri në humbjen ushtarake të ushtrisë gjermane në vitin 1945, ku asaj iu ndalua veprimi në vendin e saj të origjinës.

Nazizmi dhe fashizmi, dallimet dhe ngjashmëritë[redakto | redakto tekstin burimor]

Ideologjia e majtë dhe e djathtë?[redakto | redakto tekstin burimor]

Nazizmi sot[redakto | redakto tekstin burimor]

Lista e nazistëve të njohur[redakto | redakto tekstin burimor]

Joseph Goebbels

Hermann Göring

Rudolf Hess

Reinhard Heydrich

Heinrich Himmler

Adolf Hitler

Josef Mengele

Ernst Röhm

Albert Speer

Josef Terboven

Joachim von Ribbentrop

Baldur von Schirach

Arthur Seyss-Inquart

Julius Streicher


shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]