Jump to content

Nazlı Tolga

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Nazlı Tolga Brenninkmeyer
U lind në8 nëntor 1979
Profesioniprezantuese televizive

Nazlı Tolga (lindi në 8 nëntor 1979,Ankara) është një gazetare dhe transmetuese e lajmeve turko-holandeze. Nazlı Tolga ka lindur më 8 nëntor 1979Ankara. Nazlı Tolga është fëmija i një familjeje nga Stambolli me origjinë nga Malatya dhe Samsun.[1] Nazlı Tolga përfundoi arsimin fillor në Stamboll dhe gjimnazin në Kolegjin Privat Üsküdar Amerikan. Nazlı Tolga përfundoi arsimin universitar në Universitetin Marmara, Departamenti i Gazetarisë. Nazlı Tolga e filloi karrierën e saj profesionale si reportere në Kanal D në vitin 1998, kur ishte vetëm nëntëmbëdhjetë vjeç dhe vazhdoi në atë pozicion deri në vitin 2003. Nazlı Tolga u transferua në televizionet Show TV dhe SKY Turk si programuese e lajmeve në vitin 2003, dhe kështu ajo filloi programin e saj të parë të lajmeve të pavarura në moshën 24 vjeçare. Nazlı Tolga vazhdoi detyrat e saj në SKY Türk dhe SHOW TV deri më 3 shtator 2007.[2] [3]Nazlı Tolga u transferua në Fox TV në gusht 2007 për të prezantuar lajmet e mbrëmjes të FOX TV, dhe në gjashtë muajt e parë të 2007, ajo filloi të prezantojë lajmet e mbrëmjes të Fox, të prezantuara nga Aslıgyl Atasagun, më 3 shtator 2007. Nazlı Tolga prezantoi lajmet e mbrëmjes të FOX TV nga 3 shtator 2007 deri në dorëheqjen e saj më 14 qershor 2013.[4]Nazlı Tolga u largua nga prezantuesja e saj e lajmeve në mbrëmje në Fox TV më 14 qershor 2013, për shkak të martesës dhe më pas vendosjes jashtë vendit.[5][6]Për më tepër, që nga gushti 2013, prezantuesi i lajmeve në mëngjes në Fox Broadcasting Company, Fatih Portakal, filloi të prezantojë lajmet e mbrëmjes të FOX TV, në pronësi të Nazlı Tolga. Nazlı Tolga ka marrë shumë çmime lajmesh, duke përfshirë Medya Faresi dhe Altın Kelebek,[7] dhe gjithashtu ka punuar si mësuese e medias dhe komunikimit në një shkollë mediatike në Stamboll.

Gazetarja turke Nazlı Tolga, e njohur gjithashtu për sjelljen e saj të sjellshme, dinjitoze dhe të sinqertë, është e martuar me biznesmenin holandez Lawrence Brenninkmeyer që nga 31 gushti 2013. Përveç kësaj, Nazlı Tolga aktualisht jeton në Brazil, Kinë dhe Mbretërinë e Bashkuar. [8] Përveç kësaj Nazlı Tolga është bërë nënë vitet e fundit.[9] Përveç kësaj Nazlı Tolga ka një motër më të madhe të quajtur Eda, e cila ka lindur në vitin 1978.[10][11]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Programet televizive të paraqitura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Kanal D Gece Haberleri (Kanal D - 1998–2002),
 • Nazlı Tolga ile Haber Masası (Skyturk- 2004 – 2007),
 • Show Haber (2002–2003),
 • FOX ON Ana Haber (2008–2010),
 • Nazlı Tolga ile Fox Ana Haber (2007-2013)
 1. ^ "Nazlı Tolga". Wikipedia (në gjermanisht). 2022-02-06.
 2. ^ "Nazlı Tolga". Vikipedi (në turqisht). 2021-11-05.
 3. ^ "Nazlı Tolga". Wikipédia (në frëngjisht). 2022-02-22.
 4. ^ "Nazlı Tolga". Vikipedi (në turqisht). 2021-11-05.
 5. ^ "Nazlı Tolga". Wikipedia (në italisht). 2022-02-19.
 6. ^ "Nazlı Tolga ekrana veda ediyor". aksam.com.tr (në turqisht). Marrë më 2022-03-04.
 7. ^ "Nazlı Tolga". Wikipedia (në italisht). 2022-02-19.
 8. ^ http://it.wikipedia.org/wiki/Nazlı_Tolga
 9. ^ "Ünlü sunucu Nazlı Tolga anne oldu!". Yasemin (në turqisht). Marrë më 2022-03-04.
 10. ^ "Nazlı Tolga". Vikipedi (në turqisht). 2021-11-05.
 11. ^ "Nazlı Tolga". Viquipèdia, l'enciclopèdia lliure (në katalonisht). 2022-03-04.