Ndarjet administrative të Armenisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Nëndarja e Armenisë 1. Aragatsotn 2. Ararat 3.Armavir 4.Gegharkunik 5. Kotayk 6. Lori 6. Shirak 7. Syunik 8. Tavush 9. Vayots Dzor 10. Vayots Dzor 11. Yerevan

Armenia ndahet në njëmbëdhjetë divizione administrative. Nga këto, dhjetë janë provinca, të njohur si marzer (մարզեր) ose në formën njëjës März (մարզ) në gjuhën armene.

Yerevan është trajtuar veçmas dhe ka status të veçantë administrativ, si kryeqyteti i vendit. Shefi ekzekutiv në secilin prej 10 marzer-ve është marzpet, i emëruar nga qeveria e Armenisë. Në Jerevan, shefi ekzekutiv është kryetari, i emëruar nga presidenti.

Subjektet administrative të nivelit të parë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vijim është një listë e rajoneve me popullatë, zona dhe informacion rreth densitetit. [1] Të dhënat janë nga Shërbimi Kombëtar Statistikor i Republikës së Armenisë. Vini re se zona e März Gegharkunik përfshin Liqeni Sevan cili mbulon 1.278 kilometra katrorë (493 mi sq) të territorit të saj.

Rajoni Popullsia
(2011 census)
% Zona(km2) Densiteti Komuniteti
Urban
Komuniteti
Rural
Kryeqyteti
Aragatsotn Region 132,925 4.4% 2,756 48/km2 (120/sq mi) 3 111 Ashtarak
Ararat Region 260,367 8.6% 2,090 125/km2 (320/sq mi) 4 93 Artashat
Armavir Region 265,770 8.8% 1,242 214/km2 (550/sq mi) 3 94 Armavir
Gegharkunik Region 235,075 7.8% 5,349 44/km2 (110/sq mi) 5 87 Gavar
Kotayk Region 254,397 8.4% 2,086 122/km2 (320/sq mi) 7 60 Hrazdan
Lori Region 235,537 7.8% 3,799 62/km2 (160/sq mi) 8 105 Vanadzor
Shirak Region 251,941 8.3% 2,680 94/km2 (240/sq mi) 3 116 Gyumri
Syunik Region 141,771 4.7% 4,506 32/km2 (83/sq mi) 7 102 Kapan
Tavush Region 128,609 4.3% 2,704 48/km2 (120/sq mi) 5 57 Ijevan
Vayots Dzor Region 52,324 1.7% 2,308 23/km2 (60/sq mi) 3 41 Yeghegnadzor
Yerevan 1,060,138 35.1% 223 4,754/km2 (12,310/sq mi) 1 n/a n/a

Komunitetet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Brenda çdo krahinë janë komunitetet (hamaynkner, hamaynk). Çdo komunitet është vetë-qeverisës dhe përbëhet nga një ose më shumë vendbanime (bnakavayrer, bnakavayr ). Vendbanimet janë klasifikuar si ose qytete (kaghakner, kaghak njëjës) apo fshatra (gyugher, gyugh (njëjës)). Që nga 2007, Armenia përfshin 915 komunitetet, nga të cilat 49 janë konsideruar urbane dhe 866 konsiderohen rurael. Kryeqyteti, Yerevan, gjithashtu ka statusin e një komuniteti.[1] Përveç kësaj, Yerevan është e ndarë në dymbëdhjetë qarqe gjysmë-autonome.

Terminologji[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Njëjësi Armenian Shumësi Armenian Shqip Koment
marz (մարզ) marzer (մարզեր) Rajon Niveli i parë
hamaynk (համայնք) hamaynkner (համայնքներ) Komunitet Niveli i dytë
bnakavayr (բնակավայր) bnakavayrer (բնակավայրեր) Zgjidhje Niveli i tretë
kaghak (քաղաք) kaghakner (քաղաքներ) Qyteti Niveli i tretë
gyugh (գյուղ) gyugher (գյուղեր) Fshati Niveli i tretë
թաղային համայնքներ Komuniteti fqinj commonly translated as district, see Districts of Yerevan

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Regional Administration Bodies". The Government of the Republic of Armenia. Arkivuar nga origjinali më 20 prill 2008. Marrë më 23 mars 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)